V prihodnjih dveh dneh bo Cankarjev dom v znamenju slovenskih inovacij in inovatorjev. Foto: MMC RTV SLO
V prihodnjih dveh dneh bo Cankarjev dom v znamenju slovenskih inovacij in inovatorjev. Foto: MMC RTV SLO

"Če bi bil Bill Gates Slovenec, bi tri četrtine Slovencev reklo, da ga ne pozna."

Ivo Boscarol o dovzetnosti slovenskega okolja za inovativnost

"Pustimo duhu, da uide iz steklenice, da bomo dejansko lahko vsi skupaj želi iz boljše osnove, ne glede na politično pripadnost."

Boscarolova popotnica tako novi vladi kakor tudi vsaki inovativnosti
I. Boscarol o inovativnosti in podjetnosti
A. Vizjak o skrbi za inovacije
Prototipni Mtouch
Ž. turk o inovacijah v Sloveniji

S predstavitvijo najboljših inovacij v letošnjem letu in nagovoroma ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka in direktorja Japtija Petra Ješovnika se je v ljubljanskem Cankarjevem domu začel dvodnevni Slovenski forum inovacij.

Namen foruma, že tretjega po vrsti, je po Vizjakovih uvodnih besedah izmenjavanje pogledov, promocija inovativnosti in njeno prenašanje ter krepitev, še zlasti pri mladih, je poudaril odhajajoči gospodarski minister. Ob tem je navedel, da je slovensko gospodarstvo razvito na številnih področjih in da na številnih področjih podjetja najdejo svojo nišo.

Vizjak: Gospodarstvo in inštituti morajo narediti korak skupaj
Kot je Vizjak še dodal za MMC, je ustanovitev foruma pred tremi leti eden izmed ukrepov gospodarskega ministrstva, ki povezuje gospodarstvenike in inovatorje. Meni, da je inovativnost tisto, k čemur vsi težimo. Kot nadaljnji korak pa se mu zdi bistveno povezovanje gospodarstva in inštitutov.

Direktor javne agencije za podjetništvo in tuje investicije (Japti) Ješovnik pa je poudaril, da forum dviguje ozaveščenost na področju inovativnosti in podjetništva ter širi inovacijsko kulturo v Sloveniji. Inovativnost in tehnološki razvoj sodita med ključne dejavnike konkurenčnosti sodobnega gospodarstva, je navedel.

"Izzive slovenskega gospodarstva pri razvoju idej v inovativne rešitve vidim v razvoju specifičnih izdelkov z visoko dodano vrednostjo," je še dejal Ješovnik in dodal, da k rasti in zaposlovanju največ prispevajo inovativna podjetja z visokim potencialom rasti, ki običajno delujejo na področjih z visoko dodano vrednostjo.

Na forum prišlo 177 prijav
Na forumu se predstavlja deset najbolj inovativnih podjetij, 30 izbranih inovacij in pet inovacij študentov, dijakov oz. mladih raziskovalcev. Letos je komisija dobila 177 prijav; od tega so 103 v fazi izvedbe in realizacije, 55 idej je bilo v fazi prototipne rešitve, 19 pa v fazi idejnega osnutka, je še poudaril Jurič.

Odprtju foruma in predstavitvi nekaterih inovacij je sledila okrogla miza o razvojnih usmeritvah Slovenije, na kateri je sodeloval tudi minister za razvoj Žiga Turk. Minister je predstavil vsebino dokumenta, ki predstavlja končni rezultat dela desetih razvojnih skupin sveta za konkurenčnost.

Kot je še poudaril Turk, želijo večji del javnih sredstev osredotočiti na tiste niše, ki so perspektivne, jih preusmeriti tja, kjer je dodana vrednost višja in kjer je vložek znanja večji ter je v izdelke in storitve vgrajene več ustvarjalnosti.

Turk: Mladi inovatorji naj povprašajo že uspešne podjetnike
Turk pa je za MMC še dodal, da je omejeno tisto, kar lahko naredi država na tem področju, čeprav so že veliko tudi postorili. Mladim inovatorjem pa svetuje, naj čim prej prodrejo na svetovni trg, pri čemer naj poiščejo podjetnika, ki je že uspel, in ga povprašajo, kako je postopal v začetnih korakih.

Boscarol: Slovenci se ne zavedamo dovolj moči inovativnosti
Direktor Pipistrela Ivo Boscarol, ki se na forumu predstavlja s prvim dvosedežnim jadralnim letalom na lasten pogon, pa je dejal, da inovativnost ni nič drugega kot drugačno razmišljanje o določeni stvari, še pomembnejša pa je podjetnost, saj se inovacija konča šele pri zadovoljnem kupcu. Če tega ni, lahko govorimo le o dobri ideji.

Meni, da se v Sloveniji manj zavedamo moči inovativnosti kot v tujini. Zaradi skrivanja za maso ni smel nihče izstopati. Kot je še poudaril: "Če bi bil Bill Gates Slovenec, bi tri četrtine Slovencev reklo, da ga ne pozna." Zdi se mu, da je v Sloveniji problematično okolje, ki ne želi priznati nekaj novega.

Dodal je tudi, da je bil strateški svet, katerega član je bil tudi sam, korak v pravo smer. Kot posvetovalni organ pa so vladi posredovali mnogo takih idej, ki so bile nesprejemljive za vse koalicijske partnerje.

Nova vlada naj dejansko upošteva programe ne glede na politično pripadnost
Popotnico novi vladi pa daje enako kot tudi vsakršni inovativnosti: "Pustimo duhu, da uide iz steklenice, da bomo dejansko lahko vsi skupaj želi iz boljše osnove, ne glede na politično pripadnost." Meni, da bi tehnična vlada zelo dobro funkcionirala, torej taka, ki bi sprejemala predloge, ne da bi se obremenjevala, s katere strani so prišli.

Novi vladi zato želi, naj dejansko upošteva to, kar je obljubljala: da bodo torej pomembni programi in osebe ne glede na to, iz kje bodo prišli.

Tekst in foto: Blaž Kosovel

Nekaj utrinkov iz foruma si lahko ogledate v spodnji fotozgodbi.

"Če bi bil Bill Gates Slovenec, bi tri četrtine Slovencev reklo, da ga ne pozna."

Ivo Boscarol o dovzetnosti slovenskega okolja za inovativnost

"Pustimo duhu, da uide iz steklenice, da bomo dejansko lahko vsi skupaj želi iz boljše osnove, ne glede na politično pripadnost."

Boscarolova popotnica tako novi vladi kakor tudi vsaki inovativnosti
I. Boscarol o inovativnosti in podjetnosti
A. Vizjak o skrbi za inovacije
Prototipni Mtouch
Ž. turk o inovacijah v Sloveniji
Robot, ki z vgrajeno kamero in senzorji lahko samodejno škropi pesticide le po nezaželenih rastlinah oziroma loči plevel od preostalih rastlin. Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede mariborske univerze. Foto: MMC RTV SLO
Prototipna naprava Mtouch, ki s pomočjo dveh laserjev (kot je ta na sliki) omogoča več sočasnih dotikov na zaslonih tudi večje dimenzije. Za povečanje natančnosti laserja gre žarek v podnožju skozi več ogledal, s čimer je prototip primeren in cenejši tudi za zelo velike površine. Več o napravi si oglejte v zgornjem videointervjuju. Avtorja sta Marko Očko in Božidar Potočnik Foto: MMC RTV SLO
Radiatorji Aklimat so v celoti zgrajeni iz aluminija in posebno oblikovani tako, da so čimmanjše izgube pri kroženju vode, tako da se izgubi čim manj toplote. MLM, d. d. Foto: MMC RTV SLO
Sistem za odkrivanje in označevanje napak na blagu na črni površini pod kamero in med senzorji. Prevent Lamitex, d. o. o. Foto: MMC RTV SLO
Iskratela je družba, ki je na forumu navzoča s petimi inovacijami, med drugim s telekomunikacijskim sistemom SI3000 MSCN, dostopovnim vozliščem SI3000 MSAN in s spletnim komunikacijskim portalom. Naprave so namenjene testiranju telekomunikacijskih produktov. Foto: MMC RTV SLO
Naprava, ki lasersko izdela tridimenzionalno sliko objekta in jo nato v izbrani velikosti tudi izdela iz izbranega materiala. Fakulteta za strojništvo ljubljanske univerze. Foto: MMC RTV SLO
Pipistrel predstavlja prvo dvosedežno letalo z električnim pogonom na svetu Pipistrel taurus electro. Kot je dejal Boscarol, bodo morali zaradi ohranjanja atmosfere tudi v letalstvo priti alternativni pogoni. To je prvo letalo na svetu, ki se trži kot popolnoma električno letalo. V zraku je letalo neslišno, emisije CO2 pa so ničelne. Foto: MMC RTV SLO
Še pogled na letalo od spredaj. Zaradi treh koles in propelerja ne potrebuje pomoči za vzlet od zunaj. V zgornjem videointervjuju pa si lahko ogledate, kaj Ivo Boscarol meni o inovativnosti in njeni povezavi s podjetnostjo, pa tudi zakaj strateški svet ni deloval ter kaj svetuje novi vladi na tem področju. Foto: MMC RTV SLO
Direktor Elektrončka Joc Pecečnik predstavlja ministru Vizjaku originalni igralni aparat za igranje Black Jacka. Ker mnogi manjši casinoji nimajo pravice za prirejanje iger na srečo s krupjeji, so razvili napravo, ki samodejno deli karte, ki se nato prikazujejo na prikazovalnikih igralcev, karte pa se delijo pod stekleno kupolo na desni strani fotografije. Foto: MMC RTV SLO
Mehanizem, ki se skriva v avtomatskemu igralcu Black Jacka, lahko razvrsti 416 kart v kateri koli vrstni red v samo devetih menjavah, pri čemer med mešanjem enega kupčka deli tistega, ki je že zmešan. Za izum so v Londonu prejeli zlato medaljo za najboljši igralniški produkt na svetu. Foto: MMC RTV SLO