Znanstvenike je najdba črva, poimenovanega Halicephalobus mephisto, v južnoafriškem rudniku presenetila, saj so do zdaj verjeli, da lahko tako globoko pod zemljo preživijo le enocelične bakterije.
Črv je dolg le 0,5 milimetra in se hrani z bakterijami, našli pa so ga na različnih globinah. Živi v vodi, ki pricurlja v razpoke. Znanstveniki, ki so najdbo objavili v reviji Nature, so zatrdili, da gre za najgloblje živečega večceličarja, znanega do zdaj.
Voda jih je postopoma 'preselila' v globino
"Precej sem bil prestrašen, ko sem tako globoko v vodi našel bitja, ki se premikajo," je dejal vodja raziskave Tullis Onstott z Univerze Princeton. V takih globinah namreč primanjkuje kisika, hrane pa ni v izobilju.
Raziskovalci menijo, da so sicer nekoč ti črvi živeli bližje površju, a jih je voda s pronicanjem odnesla navzdol, nato pa so se prilagodili življenju v teh temačnih in neprijaznih krajih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje