Ameriško-avstralska ekipa raziskovalcev je združila podatke s satelitov, postaj na Zemlji in podnebnih modelov v skupno študijo, s katero naj bi prišli do podatkih o številnih dejavnikih, ki vplivajo na astronomijo, to so oblačnost, temperatura zraka, svetlost neba, izhlapevanje vode, hitrost vetra in atmosferske turbulence.
Gorski greben manj kot 1.000 kilometrov od južnega pola
Najprimernejše mesto za postavitev observatorija bi tako bil gorski greben na Antarktiki. Mesto so poimenovali Ridge A (gorski greben A) in leži 4.053 metrov visoko na Antarktični plošči, približno 144 kilometrov oddaljen od najvišje točke Antarktike, ki so jo poimenovali Dome A, in manj kot 1.000 kilometrov od južnega pola.
Povprečna zimska temperatura na gorskem grebenu A je -70 stopinj Celzija, v zraku pa je minimalna količina vode. Nebo je precej mirno, kar pomeni, da ni veliko atmosferskih turbulenc, ki drugod povzročajo, da so zvezde videti, kot da utripajo. Vodja raziskave Will Saunders iz Anglo-avstralskega observatorija je dejal, da je na gorskem grebenu A tako mrino, da ni skoraj nobenega vetra ali vremena nasploh.
Popoln kraj za observatrij
Vse naštete lastnosti so popolna kombinacija za astronomsko opazovalnico. Saunders meni, da bi morali biti posnetki, ki bi jih posneli s tega mesta vsaj trikrat ostrejši kot z najprimernejšega mesta za opazovanje vesolja do zdaj. Ker je nebo toliko temnejše in bolj suho, bi lahko že skromen teleskop deloval tako dobro kot največji teleskop drugod na Zemlji.
Opazovalnica na gorskem grebenu A bi bila boljša celo od najboljših znanih observatorijev na Havajih in v Čilu, saj znanstveniki menijo, da bi bili posnetki z Antarktike lahko celo tako dobri, kot bi jih posnel vesoljski teleskop Hubble.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje