Znanstveniki v kamnini niso našli ostankov življenja - najstarejše živo bitje naj bi bila bakterija. Foto: Reuters
Znanstveniki v kamnini niso našli ostankov življenja - najstarejše živo bitje naj bi bila bakterija. Foto: Reuters

Kamnine v Hudsonovem zalivu so najverjetneje ostanki prvotne zemeljske skorje, ki se je oblikovala kmalu po nastanku našega planeta. Območje v sverenem Quebecu, ki obsega 10 kvadratnih kilometrov, je zgrajeno iz vulkanske kamnine bazalt. Da so ugotovili njeno starost, pa so raziskovalci uporabili izotopno metodo datiranja.

Znanstveniki pravijo, da bo raziskovanje teh kamnin razkrilo, kako se je naš planet skozi zgodovino spreminjal. Sončni sistem, ki mu pripada Zemlja, je nastal pred približno 4,57 milijarde leti, najdene kamnine pa so okoli 290 milijonov let mlajše.

Richard Carlson iz inštituta Carnegie v Washingtonu je povedal, da določene značilnosti kamnine nakazujejo, da je v tistem času voda že bila na zemeljski površini. Znanstveniki si namreč niso enotni, kdaj naj bi nastali ocean, in ali se je voda pojavila na Zemlji ali jo je prinesel ledeni komet, ki je trčil v Zemljo.

Iz kamnin so prav tako dobili namige, kakšna temperatura je bila na Zemlji ob njenem oblikovanju. "Ko je planet nastal, je bil tukaj najverjetneje kotel, a se je kmalu ohladilo na današnjo temperaturo. Verjetno so bile temperature višje, a ne dramatično," pravi Carlson.

Do zdaj najstarejše znane kamnine so nastale pred 4,03 milijarde leti, našli pa so jih prav tako v Kanadi.