V raziskavo so bile zajete vse države Evropske unije, razne Slovaške, ter Islandija in Norveška, torej 28 držav, pregledanih pa je bilo 369 spletnih strani, preko katerih je mogoče kupiti fotoaparate, kamere, prenosne telefone, glasbene predvajalnike, DVD-je, računališko opremo in igralne konzole. Obravnavali so 200 največjih in najbolj znsnih prodajalcev, 104 take, zaradi katerih so se kupci že pritoževali, in 65 naključnih. Pri kar 55 odstotkih vseh pregledanih spletnih straneh so odkrili nepravilnosti.
Pomanjkljivi podatki in navedbe pravic
Najpogostejša nepravilnost, pojavila se je v dveh tretjinah primerov, je bila nepopolno navajanje pravic kupca za vračilo poškodovanega blaga ali zahtevka po popravilu. Na drugo mesto med nepravilnostmi, pojavila se je pri skoraj polovici spletnih straneh z napakami, je pomanjkanje podatkov o zaračunavanju dodatnih stroškov. Zelo pomanjkljivi so bili tudi podatki, koga poklicati, s kom stopiti v stik v primeru napake na kupljenem izdelku. Z uradov za varstvo konkurence v posameznih državah so že napovedali ukrepanje, Evropska komisija pa pričakuje tako kazni tudi ukinjanje nekaterih spletnih strani.
Na vrsti posamezne države
Katere in koliko spletih strani strani bodo varuhi konkurence obravnavali, ni jasno, saj gre za odločitev posamezne države. Na Cipru in Madžarskem so se, denimo, odločili za nadaljnjo preiskavo vseh spletnih strani, pri katerih so odkrili nepravilnosti, na Nizozemskem pa so iz preiskave že izključili 11 od 13 strani. Tudi imena strani večinoma niso znana, le na Islandiji so jih objavili deset in na Norveškem tri.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje