Največja težava zdravljenja ledvičnih bolnikov ostaja premalo darovalcev. Foto: EPA
Največja težava zdravljenja ledvičnih bolnikov ostaja premalo darovalcev. Foto: EPA

Če namreč bolniku ledvice ne daruje identični dvojček, je telo ne sprejme popolnoma, in pacient je obsojen na jemanje zdravil do konca življenja. Zdravniki so v prvi raziskavi prelisičili imunski sistem moškega, ki je dobil bratovo ledvico, z obsevanjem in vbrizganjem protitelesc. Ko je dobil še transfuzijo bratovih krvnih celic, je telo ledvico sprejelo.

Pacientom delno uničili kostni mozeg
Petim drugim pacientom pa so z zdravili delno uničili kostni mozeg in s tem krvne celice, ki zavračajo organ. Uničen del mozga so nadomestili s kostnim mozgom darovalca, nato pa so jim presadili ledvico. Organ je zavrnilo telo samo enega pacienta, ostali štirje pa od presaditve dalje živijo brez dodatnega zdravljenja.

Znanstveniki so sicer navdušeni nad novimi spoznanji, a opozarjajo, da je treba opraviti še veliko testov in dodatnih analiz, da bosta metodi lahko obče sprejeti. Zdravnik Robert Higgins, ki je specialist za presaditve organov, je še posebno skeptičen do druge raziskave, saj pravi, da je uničenje dela kostnega mozga lahko smrtno nevarno, sploh če se zgodi, da bolnikovo telo ne sprejme darovalčevega mozga.