Supernova nastane, ko masivna zvezda zaradi presega Chandrasekharjeve meje ob kopičenju snovi eksplodira ali pa se sesede sama vase. Snov, iz katere je bila zvezda, nato raznese po vesolju.
Znanstveniki z Univerze v Oxfordu so se supernove odločili opazovati z več kot pet let trajajočim spremljanjem istih galaksij in opazovali so spremembe. Tako so odkrili supernovi, ki sta nastali pred enajstimi milijardami let, kar je približno dve milijardi in pol po t. i. velikem poku.
Eden izmed avtorjev študije, astronom Mark Sullivan z oxfordske univerze, je namreč pojasnil, da je po zadnjih ugotovitvah vesolje staro 13,5 milijarde let, in dodal, da so z opazovanjem prišli do možnosti, da vidijo ene prvih zvezd.
Teleskop Kanada-Francija-Havaji so postavili na Mauni Kei na Havajih, svetlobo supernove pa bodo lahko opazovali še nekaj mesecev, preden bo zbledela.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje