Med raziskovanjem v Ileretu na severu Kenije so našli dva para stopal, eden je bil pet metrov globlji kot drugi, ločevali pa so ju pesek, mulj in vulkanski pepel. Po domnevah je med prvim in drugim parom stopinj deset tisoč let razlike.
Primat najstarejšega odtisa stopala predstavnika človeške vrste sicer še vedno pripada avstralopiteku, ki je svoj odtis pred 3,7 milijona let za vedno pustil pri Laetoli v Tanzaniji. A kljub temu je zadnje odkritje neprecenljivo, sploh ker dokazuje prisotnost modernega človeka.
Iz odtisa je namreč mogoče razbrati, da je človek takrat že imel pokončno držo in v nasprotju s starejšimi odtisi precej bolj ravna stopala. Da gre za predstavnika vrste homo erectus, dokazujejo tudi sklepanja o njegovi višini in teži, saj je tudi to mogoče ugotoviti iz odtisa.
Vendar tudi ta najdba še vedno ne pojasnjuje natančnega razvoja stopala iz tistega, podobnega opicam, v človeško obliko. Težava je v tem, da ni kosti, ki bi pomagale pri razlagi, saj se te težko ohranijo.
S. Z.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje