Zahvaljujoč kanadskim znanstvenikom bodo morda v prihodnjih letih izpusti ogljikovega dioksida bistveno lažje in učinkoviteje nadzorovani. Foto: EPA
Zahvaljujoč kanadskim znanstvenikom bodo morda v prihodnjih letih izpusti ogljikovega dioksida bistveno lažje in učinkoviteje nadzorovani. Foto: EPA

V Kanadi so raziskovalci odkrili metodo, s katero bi lahko lažje določali mesta, kjer se CO2 zadržuje in ga tako uspešneje zajezili.

V članku, objavljenem v reviji Science (Znanost) so predstavljeni izsledki študije. Soavtor članka George Shimizu, ki je profesor na univerzi v Calgaryju, je povedal, da jim je s kristalografijo X-žarkov uspelo ekspirementalno vizualizirati obnašanje molekul ogljikovega dioksida. Tako so dobili nekaj predstave o tem, kako konkretno na to obnašanje molekul vplivajo posamezni elementi okolja.

Ramanathan Vaidhyanathan, prav tako z univerze v Calgaryju, ki je glavni avtor omenjenega članka, je pojasnil, da bi to spoznanje lahko pomagalo zmanjšati vpliv, ki ga ima ta toplogredni plin na okolje. Vodilo bi lahko namreč do iznajdbe učinkovitejših načinov zadrževanja in predelovanja dioksida.

Posledice odkritja
Uporabljeni postopek trenutno zahteva lovljenje plina na tekočinskih filtrih, ki vsebujejo tekočino, na katero se CO2 veže v veliki meri. Toda ta postopek je sorazmerno zahteven in drag. Plin je namreč treba segreti na več kot sto stopinj Celzija. V običajni termoelektrarni bi po izračunih za to porabili četrtino vse energije, ki jo proizvedejo. Bolj neposredno usmerjeno osredotočenje na ogljikov dioksid bi tako lahko postopke olajšalo in pocenilo.

Poleg neposredne uporabne vrednosti odkritja pa so znanstveniki v svoji raziskavi potrdili tudi ustreznost računalniških simulacij gibanja molekul ogljikovega dioksida. Računalniški modeli so bili namreč po primerjavi z eksperimentalnimi izsledki kristalografije neverjetno natančni. Tako so posredno potrdili primernost računalniških analiz, ki bodo uporabne tudi pri načrtovanju naprav in materialov za lovljenje molekul CO2, so še prepričani kanadski raziskovalci.