Pri izbiri partnerja odigra veliko vlogo podzavest. Foto: EPA
Pri izbiri partnerja odigra veliko vlogo podzavest. Foto: EPA

Ugibanja o tem se pojavlajo že kar nekaj časa, brazilski znanstveniki pa so šli korak dlje. V raziskavo so vključili 90 zakonskih in 152 naključno izbranih parov ter primerjali njihove DNK-zapise. Ugotovili so, da se DNK-ji med zakonci precej bolj razlikuje kot med naključno izbranimi dvojicami.

In če vemo, da je večja verjetnost, da bo potomec zdrav, če se genetski zapis partnerjev razlikuje, je ugotovitev precej logična. Kot je povedala ena izmed znanstvenic, vključenih v raziskavo, Maria da Graca Bicalho, ljudje radi verjamejo, da partnerja izbirajo po podobnosti, a je, po njihovih podatkih sodeč, prav genetska raznovrstnost tista, ki zagotavlja zdravo reprodukcijo. Bicalhova bo te ugotovitve prihodnji ponedeljek predstavila na konferenci Evropskega združenja za človeško genetiko, ki jo organizirajo na Dunaju.

Pri izbiri partnerja pa tako največjo vlogo odigra podzavest, ki je očitno naravnana tako, da zagotovi primerno izbiro partnerja. Katero merilo je pri tem najpomembnejše, še ne vedo, domnevajo pa, da ali telesni vonj ali zgradba obraza.

S. Z.