Znanstveniki so s poskusi na miših odkrili obstoj celic, ki so odgovorne le za prenos občutka srbenja, kar nasprotuje dozdajšnjim dognanjem, da sta srbečica in bolečina povezani. V poskusu (študija je objavljena v reviji Science) so z uničenjem nevronov, za katere so odkrili, da so povezani s srbečico, ustvarili miši, ki teh dražljajev niso čutile.
"Dokazali smo, da so določeni nevroni odgovorni le za občutek srbenja, ne pa tudi za občutek bolečine, kar pomeni, da imajo te celice več receptorjev ali molekul, katerih naloga je sporočanje občutka srbenja. Te lahko zdaj raziskujemo in in identificiramo pri zdravljenju kronične srbečice," je dejal Zhou-Feng Chen iz washingtonske univerze, ki je vodil raziskavo.
Miši se niso več praskale
Znanstveniki so prvi gen, povezan s srbenjem, odkrili leta 2007 v hrbtenjači in mu nadeli naziv GRPR. V poskusih so receptorje za srbečico uničili s posebnim toksinom, nato pa jih vbrizgali v hrbtenjačo poskusnih miši. Te se kljub izpostavljenosti dražljajem, ki povzročajo srbenje, niso več praskale, medtem ko je občutek za bolečino ostal nespremenjen.
Olajšanje za bolnike s kronično srbečico?
Med bolezni, ki lahko povzročajo neznosno srbečico in tako negativno vplivajo na kakovost življenja bolnikov, sodijo razne oblike ekcemov, alergije, infekcije in drugo, zdravljenje in terapije pa mnogokrat prinesejo le delno olajšanje. Bolniki se namreč zaradi neznosnega občutka srbenja pogosto nenadzorovano praskajo, kar lahko pripelje do vnetij kože in poslabšanja osnovne bolezni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje