Podatki s Hipparcosa so podlaga za sistem kozmičnih meritev. Foto: ESA
Podatki s Hipparcosa so podlaga za sistem kozmičnih meritev. Foto: ESA

Astronom iz Cambridgea je zadnje desetletje pregledoval in preračunaval podatke, ki jih je zbral satelit Hipparcos. Katalog s točnejšimi podatki bo astronomom omogočil natančnejše raziskovanje zvezd in galaksij. Astronomi lahko fizične lastnosti zvezd določijo s primerjavo njihove svetlobe z njihovo oddaljenostjo od Zemlje. Brez natančnih podatkov o oddaljenosti ne morejo določiti prave svetlobe in velikosti zvezd.

Prvi katalog je bil objavljen leta 1997, a se je okoli njega razvnela debata, saj so bile nekatere razdalje, navedene v njem, krajše od razdalij, do katerih so prišli z opazovanjem zvezd z Zemlje. Van Leeuwen je našel nekatere sistemske napake, ki so nastale zaradi nihanja v temperaturi, ki ga je ob kroženju okoli Zemlje doživel Hipparcos. Zaradi temperaturnega nihanja se je satelit nekoliko ukrivil, kar je popačilo nekatere podatke.

Podatki, ki jih je v 90. letih prejšnjega stoletja zbral Hipparcos, so spremenili naš pogled na vesolje, ko so pokazali, da je to večje in mlajše, kot so mislili do takrat.