Popolna barvna slepota je redka, več ljudi pa trpi za t. i. delno barvno slepoto, za katero je značilno nerazločevanje rdeče in zelene barve. Gre za najpogostejšo gensko napako pri ljudeh, ki prizadene celice, imenovane čepki; ljudem, ki jih muči barvna slepota, manjka ena ali več na svetlobo občutljivih snovi v čepkih.
Kot še pojasnjujejo znanstveniki, jim je z genskim zdravljenjem čutnim celicam uspelo dodati občutljivost za rdečo svetlobo. Četudi barvna slepota za življenje ni posebej moteča, smo dokazali, da je mogoče ozdraviti čepke, kar je obetavno tudi za zdravljenje drugih oblik slepote, dodajajo.
In kako so opice "povedale", katero barvo so sposobne videti? S podobnim testom, kot ga običajno dajejo ljudem (glej sliko desno). Če so opice pravilno prepoznale barvni vzorec, so bile nagrajene z grenivkinim sokom.
V ZDA naj bi za delno barvno slepoto trpelo okoli 3,5 milijona ljudi, v Indiji 13 milijonov, na Kitajskem pa 16 milijonov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje