Čeprav so obliž testirali le s cepivom proti gripi, znanstveniki upajo, da bi bila tehnologija lahko uporabna tudi za druga cepljenja. Foto: Georgia institute of technology
Čeprav so obliž testirali le s cepivom proti gripi, znanstveniki upajo, da bi bila tehnologija lahko uporabna tudi za druga cepljenja. Foto: Georgia institute of technology
Miši
V testu, ki so ga opravili na miših, so eno skupino miši cepili na običajen način s cepivom proti gripi, drugo skupino pa s pomočjo obliža. Tretji skupini so namestili obliže, ki niso imeli nobenega zdravila. Foto: EPA

Znanstveniki so namreč razvili obliž z mikroskopsko majhnimi bodicami, ki se razgradijo v koži. Testi na miših kažejo, da bi tehnologija lahko izboljšala odziv imunskega sistema v primerjavi z zdajšnjim cepljenjem. S tovrstnimi obliži bi se ljudje lahko "cepili" sami.

Majhne bodice prodrejo v kožo in se razgradijo
Vsak izmed obližev, ki so jih skupaj razvili strokovnjaki iz univerze Emory in tehnološkega inštituta v Georgii, ima 100 majhnih bodic, ki merijo le 0,65 milimetra. Oblikovane so tako, da prodrejo v zunanje plasti kože in se ob stiku razgradijo. Cepivo ne prodre globoko v kožo, saj so imunske celice tik pod površino kože.

V testu, ki so ga opravili na miših, so eno skupino miši cepili na običajen način s cepivom proti gripi, drugo skupino pa s pomočjo obliža. Tretji skupini so namestili obliže, ki niso imeli nobenega zdravila. Po treh mesecih, ko so miši okužili z virusom gripe, so znanstveniki ugotovili, da imajo tiste, cepljene s pomočjo obliža, boljši imunski sistem kot tiste, ki so jih cepili z injekcijo.

Cepljenje bi postalo postopek brez bolečin
Če se bo obliž izkazal za učinkovitega, bi to pomenilo konec usposabljanja medicinskega osebja za cepljenje, cepljenje pa bi se spremenilo v postopek brez bolečin, ki bi ga ljudje lahko opravili sami. Poleg tega bi se poenostavilo cepljenje širše populacije med morebitnim izbruhom pandemije.

Čeprav so obliž testirali le s cepivom proti gripi, znanstveniki upajo, da bi bila tehnologija lahko uporabna tudi za druga cepljenja. Ljudje bi lahko cepivo na obližu prejeli na dom ali v lekarni in se nato cepili sami, je dejal vodja raziskave na tehnološkem inštitutu v Georgii Sean Sullivan. Poleg tega ne bi bilo več nevarnosti uporabljenih igel. Njegov sodelavec na univerzi Ermory Richard Compans upa, da bodo raziskave na ljudeh opravljene v nekaj letih.