Kot so ugotovili, samci te vrste ribe svoje čekane uporabljajo pri boju z drugimi samci. Foto: BBC
Kot so ugotovili, samci te vrste ribe svoje čekane uporabljajo pri boju z drugimi samci. Foto: BBC
Ralf Britz
Ralf Britz se v londonskem prirodoslovnem muzeju ukvarja predvsem s preučevanjem in iskanjem novih vrst rib. Foto: Natural History Museum

Strokovnjaki iz londonskega prirodoslovnega muzeja (Natural History Museum - NHM) so skoraj desetletje preučevali življenje v mjanmarskih rekah in v eni izmed njih našli izjemno nenavadno ribo, ki so jo poimenovali Danionella dracula po znanem transilvanskem grofu Drakuli.

Znanstveniki domnevajo, da je riba nekoč imela male zobe, značilne za ribe, a jih je skozi evolucijo izgubila, nato pa so se ji v obrambne namene razvili kostni izrastki, ki so pri moških predstavnikih vrste še izrazitejši in spominjajo na čekane.

Kot so ugotovili po podrobnem preučevanju obnašanja rib, samci te vrste ribe svoje "zobe" uporabljajo pri boju (z njimi udarjajo druge samce), a presenetljivo nasprotnika nikoli ne udarijo toliko, da bi ga poškodovali do krvi. Kot pravi Ralf Britz, vodja raziskovanja, samci ribe med bojevanjem na široko odprejo usta in eden drugega dregajo z zobmi:"Presenetljivo pa je to, da po bojevanju nismo nikoli opazili nobenih ran, ne pri enem ne pri drugem."

Čekane odkrili po naključju
Posebnosti te ribe so sicer odkrili povsem po naključju - ko so iz Mjanmara ribe v ogromnih akvarijih prepeljali v Veliko Britanijo, so najprej menili, da gre za neko drugo vrsto. Po približno enem letu je več rib na videz brez razloga poginilo, zato jih je Britz pregledal pod mikroskopom in šokirano ugotovil, da ima ta riba zobe kot nobena druga. "Ko sem gledal skozi mikroskop, sem si rekel: 'Pa saj to ne morejo biti zobje'. Izkazalo se je, da res niso," je za BBC razložil Britz.

Z analizo DNK jim je ribo uspelo razvrstiti v poddružino danionella (mimogrede, vse tri vrste rib, ki spadajo v to poddružino so našli v mjanmarskih sladkih vodah) in ugotovili, da je dracula zobe najverjetneje izgubila pred približno 50 milijoni let.

T. K.