Skalnat planet je dvakrat manjši od Zemlje. Do zdaj je bilo odkritih okoli 330 planetov zunaj osončja, vendar pa je bila večina zaradi plinaste zgradbe podobnih Jupitru ali Neptunu. Malcom Fridlund iz projekta Corot pri Evropski vesoljski agenciji je povedal, da se je prvič zgodilo, da bi odkrili skalnat planet, po zgradbi podoben Zemlji. Zdaj moramo najprej razumeti ta planet, da bi ga lahko povezali z okoljem, hkrati pa bomo s pomočjo teleskopa poskušali odkriti še kakšen majhen planet, je dejal.
Planet so poimenovali Corot-Exo-7, svoje "sonce" pa obkroži v 20 urah. Ker je tako blizu svoji starševski zvezdi, je temperatura na njegovi površini od 1.000 do 1.500 stopinj Celzija, kar pa je občutno preveč, da bi lahko na njem obstajalo življenje.
Večina do zdaj odkritih planetov zunaj osončja je bilo odkritih s pomočjo merjenja radialne hitrosti. S to metodo iščejo dokaze, da na zvezdo vplivajo gravitacijske sile planeta, okoli katerega kroži. Vendar pa je metoda primernejša za odkrivanje večjih planetov, ki krožijo v bližini svojih "sonc". Astronomi so najnovejši planet odkrili, ko je ta prečkal sprednjo stran svojega "sonca", in s tem zatemnil svetlobo, ki jo je pošiljalo.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje