Življenje na Zemlji je odvisno tudi od učinka tople grede, ki zadržuje veliko sončne toplote, v večini pa jo ustvarja ogljikov dioksid. Po geoloških podatkih naj bi Zemlja nekoč že prišla do točke, ko bi se temperatura na njej toliko znižala, da bitja, ki so odvisna od toplote, ne bi mogla obstajati. Teorija je imenovana tudi hipoteza Zemlje kot snežne kepe.
Ogljikov dioksid povečeval temperaturo v ozračju
Znanstveniki Univerze v Torontu so naredili preizkus z modelom ogljikovega naravnega cikla, da so prikazali vpliv karbonatov na vzdrževanje temperature na Zemlji. Po njihovi hipotezi je tako vsesplošno ohlajevanje omogočalo oceanom vsrkavanje večjih količin kisika vanje. Kisik je nato poleg planktonove fotosinteze reagiral tudi na karbonate, ki so jih mali morski organizmi odložili na morskem dnu. To pa je potem sprostilo ogljikov dioksid, ki je spet potisnil temperaturo navzgor, kar naj bi ohranilo življenje na Zemlji.
Vendar kot so opozorili raziskovalci, je bil to preizkus v razmerah izpred milijonov let, še vedno pa je malo upanja, da bi današnji ogljikov cikel lahko obvladal povečevanje ogljikovega dioksida v ozračju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje