Gosat bo podatke o emisijah toplogrednih plinov zbiral na 56.000 lokacijah po svetu. Foto: Reuters
Gosat bo podatke o emisijah toplogrednih plinov zbiral na 56.000 lokacijah po svetu. Foto: Reuters
Sestavljanje satelita. Foto: Reuters

Satelit za opazovanje toplogrednih plinov Gosat oziroma Ibuki v japonščini bo strokovnjakom pošiljal podatke, na podlagi katerih bodo lahko izračunali vsebnost ogljikovega dioksida in metana kjer koli na Zemlji, so pojasnili v japonski vesoljski raziskovalni agenciji.

Okoli Zemlje bo krožil pet let
Gosat bo podatke o emisijah toplogrednih plinov zbiral na 56.000 lokacijah po svetu. "Da bi lahko ozaveščali ljudi o ukrepih proti globalnemu segrevanju, je pomembno, da natančno spremljamo stanje na tem področju," so sporočili iz japonske vesoljske agencije. Satelit bo kakšnih 660 kilometrov nad Zemljinim površjem krožil pet let, prve podatke o toplogrednih plinih pa bo na Zemljo predvidoma poslal čez približno devet mesecev.

Izstrelili so ga iz malega otoka Tanegašima 1.000 kilometrov južno od Tokia, pri tem pa so imeli nekaj težav zaradi slabega vremena, saj bi moral v vesolje poleteti že pred dvema dnevoma. Omenjeni satelit so skupaj s še sedmimi drugimi sateliti v Zemljino orbito izstrelili nekaj minut pred 5. uro po srednjeevropskem času.

Japonska namerava, če bo šlo vse po načrtih, do leta 2025 na Luno poslati astronavte.

B. K.