Phoenix je na Marsu raziskoval pet mesecev. Foto: EPA
Phoenix je na Marsu raziskoval pet mesecev. Foto: EPA

Plovilo je namreč 2. novembra izgubilo komunikacijo z Zemljo, saj nima na voljo dovolj sončne svetlobe, ki jo potrebuje za polnjenje baterij. Phoenix je po petih mesecih, kar je dva meseca več od načrtovanega obdobja na Marsu, končala svojo misijo. Nasa trdi, da bo še naprej poslušala, če plovilo slučajno znova vzpostavi stik, vendar pa je tak razplet zaradi vse slabših vremenskih razmer na rdečem planetu le malo verjeten.

Glavni znanstvenik v okviru Phoenixove misije Peter Smith je povedal, da so zadovoljni z doseženim, hkrati pa dodal, da se analiza bogate zbirke pridobljenih podatkov šele začenja. Phoenix je tako na Marsu med drugim našel sledi vode, ugotovil je, da je prst na planetu nekoliko alkalna, našel pa je tudi majhne koncentracije soli, ki bi lahko služile kot hranilo za življenje.

Nasa je v plovilo vložila 420 milijonov dolarjev, zasnovano pa je bilo tako, da bi znanstvenikom pomagalo ugotoviti, ali so bile razmere na polarnem območju na Marsu kadar koli naklonjene življenju mikroorganizmov. Opremila ga je s fotoaparatom in robotsko roko, ki lahko koplje do globine enega metra, segreje najdene vzorce in išče molekule ogljika in vodika, elementov, nujno potrebnih za življenje.

M. R.