Znastveniki so nasprotno nabita kristala postavili pred predmet, ki nato ni bil več viden. Foto: EPA
Znastveniki so nasprotno nabita kristala postavili pred predmet, ki nato ni bil več viden. Foto: EPA

Do zdaj je veljalo, da so metasnovi tiste, iz katerih bodo znanstveniki ustvarili plašč nevidnosti, ki ga poznamo iz znanstvene fantastike. A bodo, kot kaže, v ospredje stopili kristali, natančneje kalcit. S pomočjo metasnovi so znanstveniki v preteklosti že dosegli nevidnost, a le tako, da so določene valovne dolžine svetlobe "upognili" pod mikroskopom in predmet ni bil več viden.

Na obeh zgoraj omenjenih znanstvenih ustanovah pa je znanstvenikom uspelo nevidna narediti predmeta, ki sta vidna s prostim očesom. Kalcit (kalcijev karbonat) je dolgo veljal za material s posebnimi sposobnostmi ukrivljanja valovne dolžine svetlobe. Znanstveniki so v obeh primerih morali najti "usklajena" kristala, ki sta bila nasprotno nabita, ju združiti, nato pa so ju položili na majhen, a s prostim očesom viden predmet. V Birminghamu so uporabili sponko za papir, v MIT-u pa košček kovine v velikosti poprovega zrna. V obeh primerih na podobi, ki se je prikazovala skozi kristala, ni bilo postavljenih predmetov.

Za zdaj je tehnologija še v povojih in dvodimenzionalna. A raziskovalci na MIT-u trdijo, da imajo nekaj idej o tem, kako bi odkritje spravili v tri dimenzije. Za zdaj je tehnologija omejena na velikost kristala, ki pa lahko zraste tudi do več metrov.