Foto:
Foto:
Treba pa se je zavedati tega, da večina proizvajalcev že umika plazemske TV-sprejemnike s proizvodnih linij, vztrajate edinole še Panasonic in LG, pravijo v spletni trgovini mimovrste. Foto: EPA
Nova pravila bodo izločila najbolj potratne TV-sprejemnike. Foto: Mestna galerija Ljubljana

Evropska unija namerava spomladi sprejeti energijske standarde za televizorje, ki bodo iz prodaje izločili tiste z največjo porabo energije, hkrati pa bodo določili tudi obvezno označevanje energijskih razredov, kar je že velja pri hladilnikih, pralnih strojih in nekaterih drugih gospodinjskih strojih, poroča The Independent.

Poraba električne energije v gospodinjstvih po Uniji namreč strmo in hitro narašča, zato želijo evropski komisarji najti način, da bi iz prodaje in uporabe izločili najbolj potrošne (energijsko potratne) aparate. Pred dnevi so tako na primer iz prodaje izločili 100-vatne žarnice z žarilno nitko.

Plazmam očitajo požrešnost
Kot veliki porabniki so poznani tudi plazemski televizijski zasloni, saj lahko porabijo kar štirikrat več energije kot na primer klasični televizorji s katodno cevjo. Čeprav se je poraba z razvojem "plazem" zmanjševala, so še vedno večji porabniki od bolj priljubljenih LCD-televizorjev.

Britanski urad za okolje je v svoji raziskavi prikazal, da naj bi 107-centimetrski oziroma 42-palčni plazemski televizor porabil 822 kilovatnih ur na leto, medtem ko naj bi raven LCD-televizor podobnih razsežnosti na leto za svoje delovanje potreboval le 350 kilovatnih ur.

Slovenci veliko raje kupujejo LCD-elevizorje
Kako pogosto slovenski porabniki sploh kupujejo plazemske televizorje, smo povprašali dve večji spletni trgovini. "Večina kupcev povprašuje po LCD-televizijah in marsikdo sploh ne ve, da obstajajo tudi plazemski modeli. Plazemskih televizorjev prodamo manj kot 10 odstotkov," so za MMC pojasnili v enaa.

Tilen Kosmač, odgovorni urednik spletne strani mimovrste, pa opaža, da so bili plazemski TV- sprejemniki v preteklosti veliko bolj priljubljeni, a ker televizijski LCD-sprejemniki prikazujejo vedno boljšo sliko, delež plazemskih TV-sprejemnikov izgublja boj proti LCD-zaslonom.

Proizvajalci sami umikajo plazemske televizorje
"Ljudje so tudi večinoma obveščeni, da so plazemski TV-sprejemniki veliki porabniki električne energije, zato se povečini že raje odločajo za nakup LCD-TV-sprejemnikov. Če poskušamo ovrednotiti število prodanih plazemskih TV-sprejemnikov, bi lahko rekli, da na vsakih 10 prodanih LCD-TV-sprejemnikov prodamo en plazemski TV-sprejemnik. Treba se je tudi zavedati, da so plazemski TV-sprejemniki enakih tehničnih lastnosti praviloma za 20-30 odstotkov dražji od LCD-TV-sprejemnikov," je pojasnil za MMC.

Večina proizvajalcev po Kosmačevih besedah že sicer umika plazemske TV-sprejemnike s proizvodnih linij, težnje na trgu pa se tako ali tako obračajo k OLED-tehnologiji, ki naj bi porabila še manj električne energije kot LCD-tehnologija, zato Kosmač meni, da so plazemskim TV-sprejemnikom že šteti dnevi. "V tem pogledu direktiva oziroma razmišljanje Unije glede ukinitve prihaja veliko prepozno," dodaja.

Ana Svenšek
ana.svensek@rtvslo.si