Ugotovitve, ki so navedene v članku, kažejo, da bi se lahko pridelki koruze v Afriki do leta 2030 zmanjšali za 30 odstotkov, v južni Aziji pa naj bi se pridelava riža, prosa in koruze zmanjšala za okoli 10 odstotkov.
Tako lahko obe območji, če ne bo ustreznih ukrepov, v prihodnosti čaka katastrofa, meni avtor članka David Lobell, ki dodaja, da je večji del prebivalstva v omenjenih območjih odvisen prav od kmetijstva.
Študija temelji na računalniških modelih, ki so poskušali predvidevati vpliv podnebnih sprememb na kmetijstvo v 12 najbolj "podhranjenih" svetovnih območjih. Ta je vključevala večji del Azije, saharskega predela Afrike, Karibov in osrednje ter Južne Amerike. Stopnja in hitrost ugotovljenega učinka na kmetijstvo sta znanstvenike presenetili.
Soavtor članka Marshall Burke je dejal, da bi lahko za revne kmete, ki živijo na robu preživetja, te spremembe pomenile pravi polom.
M. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje