Vode okoli kraja, kjer je izbruhnil podvodni vulkan, so tako ogrete, da se je raziskovalcem takoj porajalo upanje, da bodo morda lahko našli kakšne nove sledi o tem, kako se je na Zemlji na začetku razvijalo življenje, in žive organizme, kakršnih ni nikjer drugod.
"Ogromen steber se je dvignil iz globin, kamera pa je posnela tudi oblak črnega dima," je v spletnem dnevniku zapisal raziskovalec James Cook. Dodal je: "Občutek, da smo le mi izmed več kot šest milijard ljudi imeli priložnost videti ta še neodkriti košček našega planeta, je neprecenljiv."
Izredno segreti vulkanski jaški, imenovani tudi "črni dimniki", zaradi drastičnih sprememb v temperaturi pogosto spodbudijo razvoj podvodnih mikroorganizmov, kar strokovnjake navdaja z upanjem, da bodo kmalu dognali skrivnost nastanka sveta.
Vulkanski jaški so razpoke v Zemljini skorji, ki omogočajo, da magna, plini in dim uhajajo na površje. Temperature na teh območjih lahko dosežejo tudi 400 stopinj Celzija in segrejejo morsko vodo do ekstremnih temperatur. Odkritje teh jaškov je že v preteklosti strokovnjake prisililo, da ponovno razmislijo o trditvah, za katere so bili prepričani, da so samoumevne.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje