V lanskem potresu v Čilu je umrlo 700 ljudi. Foto: EPA
V lanskem potresu v Čilu je umrlo 700 ljudi. Foto: EPA

Ti so odkrili dokaze, da je čilski potres z magnitudo 8,8, ki je ubil 700 ljudi in sprožil cunami, ki je lani februarja razdejal obalna mesta, sprožil vrsto tresljajev kar 10.000 kilometrov stran.

Tresljaji v osrednji Kaliforniji so se začeli šest ur po potresu v Čilu, poročata Zhigang Peng iz Inštituta za tehnologijo v Georgii in ameriški geodetski urad v kalifornijskem Menlo Parku.
"Konkretno, identificirali smo sprožene mikropotrese na geotermalnem polju Coso," poročajo. "To je ena od seizmološko najdejavnejših območij v Kaliforniji," dodajajo. "Najmanj štiri mikropotrese plitke globine (pod 3 kilometri) na geotermalnem polju Coso so najverjetneje sprožili potresni valovi čilskega potresa."
Seizmologi so ob tem zaznali tudi vrsto globokih, nizkofrekvenčnih potresov vzdolž odseka Parkfield-Cholame prelomnice Svetega Andreja. Potresi so sprožili potresne valove in Pengova ekipa poroča, da sta bila v tem primeru najverjetneje odgovorna tipa valov, znana pod imenom Loveov in Rayleighov val.