Dnevi mazanja s sončno kremo utegnejo kmalu biti za nami. Foto: Reuters
Dnevi mazanja s sončno kremo utegnejo kmalu biti za nami. Foto: Reuters

Ste se naveličali mastnih krem za sončenje in nenehnega mazanja? Britanski znanstveniki s King's Collegea bodo morda kmalu imeli rešitev za vas, piše spletni portal Inhabitat. Ti preiskujejo sestavino koral, ki ustvarja naravno zaščito pred sončnimi žarki, ki so jim korale nenehno izpostavljene.

Trenutno se še poglabljajo v vzorce, ki so jih odvzeli na Velikem koralnem grebenu, ter poskušajo razvozlati genetske in biokemične mehanizme, ki ustvarjajo omenjeno zaščito. Temu sledi še sintetizacija sestavin v užitno tableto, ki bi zaščitila kožo in oči.

Korale so morske živali, ki živijo v simbiozi z v njih živečimi algami. Te s pomočjo fotosinteze ustvarjajo hrano za korale, ostanke pa alge znova porabijo kot gnojilo zase. Ker je za fotosintezo potrebna sončna svetloba, morajo korale živeti v plitvi vodi, s čimer so izpostavljene poškodbam zaradi sončne svetlobe.
"Odkrili smo, da v koralah živeče alge proizvajajo sestavino, za katero menimo, da jo posredujejo koralam, te pa jo spremenijo v zaščitno snov, ki koristi tako koralam kot algam," je pojasnil Paul Long z omenjene univerze.

Zaščitili bi lahko tudi rastline
Ob tem je dodal, da so zaščitni učinek zaznali tudi pri ribah, ki se hranijo s koralami, kar je jasen znak, da se učinkovina prenaša po prehranski verigi. Ekipa je po Longovih besedah blizu temu, da v laboratoriju poustvarijo učinkovino, poskusi pa bi se lahko začeli v prihodnjih dveh letih.
Poleg zaščite kože bi se snov lahko uporabila tudi za ustvarjanje rastlin v tropskih krajih, ki so odporne na UV-žarke, kar bi lahko zagotovilo trajen in hranljiv vir hrane, zlasti v tretjem svetu.