Znanstveniki tako pričakujejo, da bosta spiralni galaksiji trčili čez okoli tri milijarde let in se naposled združili. Obstaja seveda dilema, kaj bo z nami, čeprav je jasno, da bomo lahko nadvse srečni, če bomo tako dolgo sploh preživeli, druga dilema pa je, kaj se bo zgodilo s črnimi luknjami.
Vsaka galaksije ima eno. Masa črne luknje Mlečne ceste je kar 3-milijonkrat večja od mase Sonca, Andromedina pa je kar desetkrat večja od naše. Srečanje naj bi luknji združilo, a je scenarij tega bližnjega srečanja še precej nepredvidljiv.
Vrsta: Spiralna galaksija
Premer: 80.000-100.000 svetlobnih let
Obseg: 250.000-300.000 svetlobnih let
Debelina: 1.000 svetlobnih let
Število zvez: 200 milijard
Starost: 13,6 milijarde let
Črne luknje na potovanje
Veliko časa se je domnevalo, da ti "sesalci" plina, oblakov in uničevalci zvezd neprestano ždijo v srži galaksije, zdaj pa se vse bolj zdi, da se lahko črne luknje v takšnih primerih odpravijo tudi na potovanje.
Združena luknja lahko namreč dobi takšen pospešek, da zaokroži malce po galaksiji vse do njenih meja in se nato vrne nazaj v središče. Druga možnost pa je tudi ta, da jo katapultira v odprto vesolje, kar pomeni, da se ne vrne več nazaj in blodi po neskončnosti.
Vrsta: Spiralna galaksija
Oddaljenost od Mlečne ceste: 2,5 milijona svetlobnih let
Premer: 220.000 svetlobnih let
Velikost: Mlečna cesta doseže 80 odstotkov velikosti Andromede
Znanstveniki lahko s pomočjo tega domnevanja in novih razvitih modelov za predvidevanje scenarijev združitve ugotovijo nove oblike obnašanja galaksij ob združitvi in s tem razrešijo ugibanja, ki se jim pletejo po glavi že trideset let.
Na spodnjem videu si lahko ogledate, kako izgleda simulacija združitve dveh črnih lukenj.
M. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje