Strokovnjaki zagotavljajo, da so takšne baterije popolnoma varne. Foto: BBC
Strokovnjaki zagotavljajo, da so takšne baterije popolnoma varne. Foto: BBC

Ko radioaktivni elementi razpadajo, se sproščajo nabiti delci, ki lahko, če jih prav usmerimo, proizvajajo električni tok, pojasnjuje ekipa znanstvenikov z Univerze v Missouriju v ZDA.

Podobne baterije že leta uporabljajo v ameriški vojski, a so bile te precej večje. Ravno zato so raziskovalci razvili pomanjšano verzijo tovrstne baterije, da bi jih lahko uporabljali tudi v mikro- in nanoeletromehanskih napravah.

Do zdaj so za polprevodnik načeloma uporabljali trde snovi, a visoka energija, ki se je sproščala pri razpadanju delcev, je polprevodnike sčasoma uničila, zato jih je bilo treba menjati. Zdaj pa je ekipa znanstvenikov, ki jo vodi Jae Wan Kwon, za polprevodnik izbrala tekočino, ki razpadajoče delce veliko uspešneje "ujame" in usmeri, poleg tega pa se ne uniči, pravijo raziskovalci in dodajajo, da se zdaj trudijo, da bi baterije še "zmanjšali".

Sicer pa znanstveniki zagotavljajo, da so nove baterije (kljub uporabi radioaktivnih elementov), popolnoma varne, če jim le zagotovimo normalne okoliščine uporabe. "Ko ljudje slišijo besedo 'nuklearno', takoj pomislijo na nekaj nevarnega," pravi dr. Jae in dodaja: "A jedrsko energijo za takšne naprave uporabljamo že zelo dolgo, npr. v srčnih spodbujevalnikih, vesoljskih satelitih in podvodnih sistemih, in izkazalo se je, da so takšne baterije popolnoma varne."