Program loči besedilo od ozadja in raziskovalcem omogoči lažje branje. Foto: Reuters
Program loči besedilo od ozadja in raziskovalcem omogoči lažje branje. Foto: Reuters
Program
Dele besedil, ki so zbledeli, bi na ta način lažje in hitreje prepoznali. Foto: Reuters

Program temelji na prepoznavanju ponavljajočih se vzorcev in je zasnovan podobno kot programi preiskovalnih organov za primerjavo prstnih odtisov. Z njim lahko prepoznajo črke, besede in celo različne sloge pisave, kar bi zgodovinarjem in paleografom prihranilo ure in ure študija posameznega rokopisa.

Po trditvah znanstvenikov lahko s programom obnovijo celotne dele tekstov, ki so skozi stoletja zbledeli, celo takšne, čez katere so kasnejši pisarji zapisali nova besedila. Material za pisanje je bil včasih zelo dragocena stvar, zato so posamezne pergamente uporabili tudi večkrat.

Izpopolniti ga nameravajo v dveh letih
"Program s prepoznavanjem vedno več tekstov postaja pametnejši in natančnejši," pojasnjuje Itay Bar-Yosef, eden izmed raziskovalcev na univerzi Bena Guriona. Deluje tako, da loči besedilo od ozadja in nato s prepoznavanjem temnejših delov najde posamezne linije, črke in besede.

Prav tako analizira in nato primerja način pisanja ter tako v tekstih istega pisarja išče podobne linije in obnovi zbledele dele besedila.

Skupina znanstvenikov se je za zdaj osredotočila le na prepoznavanje starodavnih hebrejskih zapisov, a zagotavljajo, da program prepozna tudi druge jezike in črkopise. Sicer pa ga nameravajo še nadgraditi in ga ponuditi v uporabo čez dve leti.

Omogočil bo brskanje po digitaliziranih rokopisih
Ker se vedno več starih tekstov po vsem svetu digitalizira ter shranjuje v računalniške baze, bi ta program lahko deloval tudi kot brskalnik in našel primerljive besede ali zapise v rokopisih, ki so shranjeni v različnih arhivih po svetu. S tem bi zgodovinarjem prihranil leta iskanja in primerjanja ter omogočil nova spoznanja.