Kot kaže, bo kmalu izdelan računalnik, ki bo zmogljivejši od človeških možganov. Foto: EPA
Kot kaže, bo kmalu izdelan računalnik, ki bo zmogljivejši od človeških možganov. Foto: EPA
Običajen računalnik lahko opravi le z enim navodilom naenkrat, ki ima možni dve različni nastavitvi. Foto: EPA

Napravica je velika le nekaj molekul, trenutno pa je sposobna naenkrat opravljati 16-krat več operacij kot običajen računalnik. Znanstveniki zato upajo, da jim bo v prihodnje uspelo oblikovati napravo, ki bo izvajala 1.000-krat več operacij.

Izdelana je iz 17 molekul durokinona, ki so velike manj kot en nanometer. Ena molekula je na sredini, obkroža pa jih preostalih 16. Celotna spojina pa je postavljena na površino iz zlata.

Kako deluje?
Znanstveniki napravo upravljajo z drezanjem v osrednjo molekulo durokinona z električnimi sunki. Molekule se tako obračajo v različne smeri, odvisno od moči sunka. Ker je središče spojine povezano s 16 drugimi molekulami, se tudi te obračajo v različne smeri. Tako električni sunek prenese različna navodila preostalim 16 molekulam, model pa je nastal na podlagi možganskih celic, ki so razvejane podobno kot drevo.

Ker ima durokinon štiri konce, pomeni, da ima vsaka molekula po štiri različne nastavitve. Ker lahko osrednja molekula sočasno nadzoruje 16 drugih molekul, pa matematično to pomeni, da lahko en električni sunek prinese okoli 4,3 milijarde različnih rezultatov.

Za primerjavo: Običajen računalnik lahko opravi le z enim navodilom naenkrat, ki ima možni dve različni nastavitvi - 0 in 1 -, kar pomeni, da sta posledica lahko le dva različna rezultata.