Ekipo so sestavljali raziskovalci iz laboratorija za okoljske vede in inženirstvo Ilja Gasan Osojnik Črnivec, Petar Djinović, Albin Pintar in Boštjan Erjavec, ki so razvili katalizator in proces, ki sta ključna za pridobivanje tekočih goriv iz biološko razgradljivih odpadkov.
Izum omogoča učinkovito pretvorbo metana in ogljikovega dioksida (bioplina) v sintezni plin v popolni odsotnosti vodne pare in na ta način odpira možnost pretvorbe številnih plinskih zmesi, pridobljenih iz obnovljivih virov, v tekoča goriva in druge spojine z visoko dodano vrednostjo, so sporočili iz ljubljanskega Tehnološkega parka.
Za nagrade se je sicer potegovalo več kot 200 tehnoloških inovacij na področju trajnostnega razvoja, v finale pa se je uvrstilo 30 ekip z raznovrstnih področij. V kategoriji energetskega trajnostnega razvoja, kjer je slavila tudi slovenska ekipa, je prvo mesto pripadlo ekipi z univerze v Gentu za idejo kemične črpalke za črpanje industrijske odpadne toplote, ki je osnovana na sistemu fotosinteze.
Inovacija slovenske ekipe je pred kratkim prejela tudi zlato priznanje Zbornice osrednjeslovenske regije Gospodarske zbornice Slovenije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje