Vamo, da na naše počutje vplivajo vreme in letni časi, za kar verjetno ne potrebujemo posebne raziskave. A edinburški raziskovalci so se kljub temu odločili, da bodo raziskali, zakaj ljudje sploh imamo biološko uro in kako ter zakaj ta vpliva na naše počutje. Kaj torej povzroči spremembe v telesu zaradi t. i. jet laga (težave zaradi časovnega zamika, običajno pri letu z letalom) ali različnih izmen v službi. Prav tako so ugotavljali, kaj spodbuja notranji ritem tako pri delovanju človeškega telesa kot tudi pri živalih in rastlinah. Okolijski signali, kot je različna dnevna osvetlitev, recimo vplivajo na svetenje in rast rastlin.
Za namen raziskave so naredili poseben računalniški model, ki je ponazarja notranji ritem človeškega telesa. Ta je imel izredno občutljiv mehanizem, saj je moral reagirati na spremembe svetlobe glede na del dneva kot tudi glede na spreminjanje letnih časov.
"Z boljšim razumevanjem delovanja biološke ure bomo tudi lažje razumeli, kaj jo nadzira," je dejal Carl Troein, raziskovalec z edinburške univerze.
"Naša študija bo pripomogla k lažjemu razumevanju, zakaj se je bioološki ritem sploh razvil. Z rezultati si bomo lahko pomagali pri zdravljenju nespečnosti," je še pojasnil Troein za BBC.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje