Plošče iz piščančjega perja bi lahko uporabljali za gradnjo, saj so odporne na termite ter manj gorljive in vnetljive. Foto: EPA
Plošče iz piščančjega perja bi lahko uporabljali za gradnjo, saj so odporne na termite ter manj gorljive in vnetljive. Foto: EPA

Novi material bi tako lahko prinesel gradbeno revolucijo v Aziji. Odporen je namreč na termite, z uporabo perja pa bi lahko rešili tudi velike ekološke težaveFilipinov, ki se spopadajo z vprašanjem, kam z odvečnimi 2,4 milijona ton perja na leto.

Običajne metode ravnanja z odpadki namreč pri piščančjemu perju odpovedo, saj sežiganje sprošča pline tople grede, poleg tega pa perje zavzame veliko prostora in zelo dolgo razpada. Hkrati obstaja strah pred ptičjo gripo, zato perje ni primerno za predelavo v živalsko hrano.

Profesor Menandro Acda s filipinske univerze, ki je izdelal ploščo, je pojasnil, da je narejena iz stisnjenega cementa in piščančjega perja, tovrstne plošče pa bi lahko uporabljali namesto lesenih, ki jih hitro napadejo žuželke. Plošče iz perja so odporne proti žuželkam, kot so termiti, saj je perje neužitno, je pojasnil.

Čeprav bodo potrebne še mnoge raziskave, je Acda prepričan, da bodo plošče iz perja lahko uporabljali za opaže, strehe in izolacijo, ne pa tudi za nosilne elemente, kot so nosilne stene in stebri. Acda tako upa, da bo svojo ploščo do konca leta tako izpopolnil, da bo lahko objavil svoje ugotovitve. Če bodo rezultati dobri, bo zadevo patentiral. Naslednji korak bi tako bil oblikovanje partnerstva s podjetjem, ki bi lahko izpopolnil tehnologijo.