Raziskovalci univerze Massachusetts Institute of Technology so tako, kot kaže, na robu enega največjih uspehov na področju pridobivanja energije v zadnjih desetletjih.
Profesor Daniel Nocera je skupaj s skupino sodelavcev razvil nov postopek za ločevanje vodika in kisika iz vode, ki je bistveno bolj preprost kot zdajšnje metode. Za ločevanje obeh elementov bo morda v prihodnosti dovolj električna energija, ki jo ustvarijo sončne celice.
Ključno odkritje ustreznega katalizatorja
Ključni dejavnik za ta znanstveni preboj je odkritje ustreznega katalizatorja, ki omogoča ločevanje vodika in kisika pri sobni temperaturi in pritisku zgolj z določeno mero električne energije. Katalizator temelji na kobaltovem fosfatu, omogoča pa dokaj učinkovit izkoristek porabljene energije za ločevanje obeh elementov.
Vizija znanstvenikov je razviti celovit sistem, ki bi omogočal vsakomur pridobivati poceni električno energijo in gorivo za vozila prihodnosti kar v svoji hiši. Cilj je razviti sistem, ki bi čez dan s pomočjo sončnih celic ločeval vodik in kisik, ta dva pa bi ponoči uporabljali za proizvodnjo energije.
Predstavniki MIT-a menijo, da nova tehnologija obeta »samostojnost« proizvodnje energije v desetih letih. Iste elemente bi lahko s pomočjo gorivnih celic uporabljali tudi za pogon ekološko prijaznih avtomobilov.
Do širše uporabe še precej korakov
Odkritje bodo avtorji odprli javnosti (po načelih kot odprta koda v IT), kar je zanimiv korak s katerim lahko še pospešijo nadaljnji razvoj. Kljub splošnemu odobravanju strokovne javnosti, pa nekateri opozarjajo, da je do realne uporabe še precej korakov. Med drugim bo namreč treba razviti učinkovitejše sončne celice, zagotoviti zadostne količine katalizatorjev, obenem pa tudi izdelati učinkovit sistem za hrambo elementov v plinskem stanju.
Novico je napisal uporabnik Vladimir Djurdjič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje