Rimska cesta je večja, kot so mislili do zdaj. Foto: EPA
Rimska cesta je večja, kot so mislili do zdaj. Foto: EPA

Rimska cesta je namreč precej večja in gostejša, pa tudi vrti se hitreje, kot so mislili nekoč.

Tako se je izkazalo, da je Rimska cesta okoli 15 odstotkov širša, kot so kazale dosedanje ugotovitve, poleg tega pa tudi bistveno gostejša, saj na bi bila njena masa po novih izračunih kar za 50 odstotkov večja od starih. "Doslej smo imeli Andromedo za nekakšno večjo sestro naše galaksije, zdaj pa kaže, da sta prej dvojčici," je dejal avtor študije Mark Reid.

To pa niso nujno dobre novice, saj pomenijo tudi, da bosta galaksiji trčili prej, kot so znanstveniki predvidevali. Kljub temu je to še vprašanje milijard let.

Hitrost vrtenja: 914.000 km/h
Reid in njegova ekipa so poleg tega izdelali tudi zemljevid najsvetlejših novorojenih zvezd v naši galaksiji, pri čemer so upoštevali različne oddaljenosti Zemlje od Sonca. S pomočjo tega so ugotovili, s kakšno hitrostjo se Rimska cesta vrti okoli svoje osi. Izkazalo se je, da je njena hitrost večja od doslej izmerjene za okoli 15 odstotkov, in sicer znaša okoli 914.107 kilometrov na uro. S pomočjo tega podatka so ugotovili količino temne snovi v naši galaksiji, od tod pa tudi spoznanje o večji gostoti Rimske ceste.

E. S.