1. Izstrelitev astronavtov zaznamovala epidemija
V četrtek ob 10.05 po našem času je z izstrelišča Bajkonur v Kazahstanu poletela raketa Sojuz-2.1a (TsSKB-Progress). V nebo je ponesla vesoljsko plovilo Sojuz MS-16. Slednje je štiri orbite oziroma šest ur pozneje dospelo do Mednarodne vesoljske postaje na nadmorski višini dobrih 420 kilometrov in se nanjo avtomatizirano priklopilo. Še dve uri pozneje je iz kapsule v modul Poisk izstopila trojica ljudi: Anatolij Ivanišin in Ivan Vagner (oba Roskozmos) ter Christoper Cassidy (Nasa). Začasno bodo člani 62. odprave na MVP, ki bo dober teden štela kar šest astronavtov.
Obstoječa posadka, v kateri so še Oleg Sripočka (Roskozmos), Andrew Morgan in Jessica Meir (Nasa), bo prišlekom postajo predala 15. aprila in se odpravila na Zemljo. Takrat se bo uradno začela 63. odprava s Cassidyjem na čelu.
Trojica bo na MVP-ju predvidoma 196 dni, vrnila se bo z istim Sojuzom (MS-16).
Predvidoma v drugi polovici maja se jim bodo pridružili astronavti s SpaceX-ovega Crew Dragona.
Previdno zaradi epidemije
Niti poleti v vesolje se ne morejo izogniti epidemiji novega koronavirusa.
Če bi šlo vse po načrtih, Ivanišin in Vanger tokrat sploh ne bi poletela. Bila sta namreč rezervna posadka za sprva predvidena Nikolaja Tikhonova in Andreja Babkina.
Februarja pa je Roskozmos Tikhonova in Babkina nepričakovano umaknil – in to "iz zdravstvenih razlogov". Po strokovnih medijih se je pojavilo precej špekulacij, da sta Tikhonov ali Babkin prišla v stik z virusom. Roskozmos tega ni komentiral. Nekaj ruskih medijev pa je pisalo, da naj bi si Tikhonov poškodoval oko.
Je pa umik za Tikhonova in Babkina še posebej nesrečen, ker sta na svojo pot v vesolje čakala dolgo in bila že večkrat umaknjena z načrtovanih poletov.
Mesti na 63. odpravi sta prevzela Ivanišin in Vanger, Cassidy je ostal. Vsi trije pa so bili zaradi epidemije novega koronavirusa preventivno v karanteni en mesec, torej dva tedna več kot običajno.
Projekt MVP ne more in ne sme zastati
Mednarodna vesoljska postaja je pomemben, drag projekt, ki zaradi epidemije ne sme zastati. Postajo je treba vzdrževati in nanjo redno pošiljati potrebščine, astronavti pa ne njej ne smejo biti predolgo, sicer na tnalo postavljajo lastno zdravje.
Vnos koronavirusa na MVP bi lahko bil nočna mora. Zdravstvena oprema je v orbiti omejena, dostava nove poteka počasi. Nobena raketa ne čaka v rezervi za izstrelitev v nekaj dneh, temveč bi morali astronavti nanjo čakati tedne, celo mesece.
Če bi novi koronavirus zašel na MVP, bi najbrž okužil vse astronavte, pri čemer ne bi pomagalo dejstvo, da imunski sistem v orbiti nekoliko oslabi. Tako bi tvegali (deloma) onesposobljeno posadko, v primeru zapletov in težkega poteka bolezni pa še kaj hujšega. V skrajni sili bi lahko "pobegnili" s Sojuzom, kar pa bi bilo za težko bolnega človeka spet tvegano.
Pa tudi razkuževanje notranjosti postaje bi predstavljalo izvedbeno nočno moro.
Rusi vztrajajo pri nemotenih operacijah
Direktor Glavkozmosa Dimitrij Loskutov je v intervjuju za ruski medij Interfax sporočil, da epidemija ne sme in ne bo zaustavila ruske vesoljske industrije in da bodo vse obveznosti izpolnili po načrtu. To velja tudi za MVP in vesoljski program s posadko.
V mestu Bajkonur, skozi katero gredo zadnjih 10 let čisto vsi potniki v vesolje, so zato sprejeli kup ukrepov. Ulice mesta, trgovine ter druge javne površine redno in v celoti razkužujejo, sporoča ruska vesoljska korporacija Roskozmos. Enako velja za Zvezdno mesto (Zvjozdni gorodok), kjer se čisto vsi astronavti in kozmonavti urijo, in za sama izstrelišča.
Rusija je del svoje vesoljske industrije preusmerila v izdelavo ventilatorjev in druge zaščitne opreme, podobno kot indijski Isro (poglavje 5).
Video 1: Posnetek izstrelitve
Video 2: Posnetek priklopa
Video 3: Posnetek vkrcanja
2. Prvobitni Dragon se poslavlja
V torek ob 15.05 ob našem času se je z Mednarodne vesoljske postaje odklopila kapsula Dragon. Pognala je motorje, se varno oddaljila od postaje in se spustila v ozračje. Dobrih pet ur pozneje je pljusknila v Tihi ocean pri Kaliforniji. Z neba je prinesla 1,8 tone tovora, večino opreme znanstvenih eksperimentov, med drugim žive miške in kostne celice.
To je 20. odprava na MVP za podjetje SpaceX in zadnja za obstoječo verzijo Dragona. Ta inačica (Dragon 1) je letela od leta 2012, več na povezavi levo. Zamenjal jo bo Dragon 2 s petino več prostornine. Prvi polet je predviden jeseni.
Video: Posnetek odklopa
Mini skok v zgodovino vesoljskih postaj:
3. ZDA za možnost prilaščanja vesoljskih surovin, Rusija nezadovoljna
Predsednik ZDA Donald Trump je v ponedeljek podpisal uredbo na temo vesoljskega rudarjenja. Z njo spodbuja vsa ameriška podjetja k nabiranju in tudi prilaščanju nabranih surovin z Lune in drugih nebesnih teles. Stališče sicer ni nič novega, je bolj potrditev in razjasnitev že leta 2015 sprejetega zakona.
So pa jasneje zapisali nekaj stališč, ki so pomembna z vidika vesoljskega prava.
Vesolje ni skupna last celega človeštva in ni neke vrste globalni javni prostor. ZDA bodo v mednarodni skupnosti zavračale vsakršen poskus takšne opredelitve. Vesolje smatrajo za "pravno in fizično edinstven oder za človekovo dejavnost".
ZDA bodo tudi aktivno poskušale preprečiti, da bi Pogodba o Luni vstopila v t. i. običajno mednarodno pravo.
Pogodba o Luni, ki je ZDA in večina sveta niso podpisale, nalaga vzpostavitev globalnega mehanizma za razdelitev koristi iz pridobitnih vesoljskih odprav.
ZDA želijo z zakonom in uredbo odpraviti pravne nejasnosti in s tem spodbuditi zasebni sektor, da se loti komercialnih odprav v vesolje, z rudarjenjem tamkajšnjih surovin vred.
Prilaščanje iz vesoljskih teles pridobljenih surovin sicer dovoljuje tudi Luksemburg, ki hoče postati evropsko, če že ne svetovno središče za vesoljsko rudarjenje.
Vesoljsko pravo na preizkušnji
Rusija s potezo ni zadovoljna. Ruska vesoljska korporacija Roskozmos je sporočila: "Poskusi prilaščanja vesolja in agresivni načrti za dejanski prevzem ozemelj na drugih planetih držav ravno ne usmerjajo na pot plodnega sodelovanja. Zgodovina beleži primere, v katerih je država jela zavzemati ozemlja za lastno korist – vsi se spomnimo izida."
Vesoljsko pravo bo v prihodnjih desetletjih na preizkušnji. Nihče namreč doslej – niti ZDA – ne predvideva prilaščanja dejanskega ozemlja na nebesnih telesih, le prilaščanje surovin, ki se iz njih vzamejo (ang. extract). Ko pa bo v sliko prišla varnost in dostop do omenjenih surovin, se bodo zadeve zapletle. Kup je že svetovnih sil, ki napovedujejo vzpostavitev naselbin oziroma delovnih postaj na Luni, še posebej na južnem polu, kjer je najti zelo dragoceni vodni led. Kdo bo imel dejansko v lasti tla, kjer bodo baze postavljene? In ali si bo ameriška baza lahko privoščila, da se lahko kitajski sosed svobodno sprehaja skozi njihovo infrastrukturo (in obratno)? Če bo vode zmanjkovalo, katera vas bo dobila več zalog ledu? Odgovor bo najbrž pokazala praksa.
Več o temi: pogovor z vesoljsko pravnico pri Nasi, Rebecco Bresnik
4. Boeing bo ponovil testni polet Starlinerja
Boeing bo ponovil test vesoljske ladje CST-100 Starliner. To bo storil na lastne stroške, sporočajo iz ameriškega podjetja.
Decembrski testni polet se je izkazal za polomijo. Starliner bi moral poleteti na Mednarodno vesoljsko postajo in potem še slab teden dni manevrirati po orbiti. Zaradi programske napake pa postaje ni dosegel, komunikacija je bila otežena, prav tako zaradi slabo napisane kode pa bi med spustom proti tlom lahko trčila servisni modul in kapsula za astronavte. Starliner je sicer varno pristal. Toda Nasa je ocenila, da so se kar dvakrat v poletu za las izognili katastrofi (poglavje 2).
Sodeč po Nasinem zapisu se je Boeing za ponovitev preizkusa odločil sam. Ni jasno, koliko je na to vplivala sama agencija v zakulisju. Bi pa z ljudmi na krovu veliko tvegal.
Po poročanju Washington Posta bo ponovljeni test jeseni. Taisti medij piše, da bo Boeingova denarnica osušena za 410 milijonov dolarjev.
Nasa od upokojitve Space Shuttlov leta 2011 ne more pošiljati ljudi v vesolje. Od sredine prejšnjega desetletja zato sofinancira razvoj dveh različnih vesoljskih kapsul ameriških podjetij Boeing (Starliner) in SpaceX (Crew Dragon). Prvi polet Zmaja bo v prihodnjih mesecih.
5. BepiColombo obletel Zemljo
Evropsko-japonska sonda BepiColombo je na svoji poti k Merkurju opravila oblet Zemlje. Mimo našega planeta je švignila v petek ob 6.24.58 in se pri tem približala na 12.700 kilometrov. Nebo je prečila od vzhoda proti zahodu. Z golim očesom ni bila vidna, so pa jo lahko ulovili lastniki teleskopov.
Zemljina težnost je sondo nekoliko zavrla, kar je potrebno za izlete k notranjim planetom Osončja. To je prvi in zadnji oblet Zemlje, bo pa sonda še dvakrat obletela Venero in še šestkrat Merkur, da se bo leta 2025 dovolj upočasnila za vstop v stabilno orbito okoli Soncu najbližjega planeta.
BepiColombo se bo na cilju razdelil v dve samostojni sondi. Japonska bo ohranjala večjo oddaljenost od Merkurja in preučevala magnetno polje, evropska pa si bo pobliže – a še vedno z neba – ogledala površje.
BepiColombo je bil izstreljen leta oktobra 2018. Nekaj več o misiji v takratnem članku.
Merkur je dokaj slabo poznan planet. V 70. letih ga je obletel Mariner 10, med letoma 2011 pa je gostoval Messengerja (oba Nasa).
Video: Simulator navideznega obleta z Bepijem
GIF animacija:
6. Kitajcem spodletela druga izstrelitev letos
V četrtek ob 1.46 po našem času so Kitajci izstrelili raketo Dolgi pohod-3B (CALT) z izstrelišča Xichang v pokrajini Sichuan.
Po poročanju kitajske državne tiskovne agencije Šinhua sta prva stopnja (pravzaprav štirje stranski potisniki) in druga delo opravili po načrtu. Tretja stopnja pa je odpovedala in padla na Zemljo, s seboj v uničenje potegnivši še tovor, indonezijski komunikacijski satelit Palapa-N1.
Dolgi pohod-3B je sicer dokaj zanesljiva raketa. Od leta 1996 so jo izstrelili 67-krat, od tega je dvakrat popolnoma odpovedala, dvakrat pa deloma.
Naključje je hotelo, da leta 2009 zatajila prav pri predhodniku indonezijskega satelita, Palapa-D-ju. Ponesla ga je v prenizko tirnico, a se je satelit z lastnim pogonom uspel dvigniti do načrtovane. Je pa pri tem potrošil toliko pogonskega sredstva, da si je "življenjsko" dobo skrajšal za pet let – in ravno zato so zdaj hoteli izstreliti naslednika.
Kitajska za letos nadobudno načrtuje kar 40 izstrelitev (Rusija jih denimo 33). A leto se je zanjo začelo nekoliko grenko. To je namreč že druga ponesrečena izstrelitev letos (poglavje 4) in to v roku manj kot enega meseca. Kako bo to vplivalo na nadaljevanje programa, ni znano, je pa ustavitev izstreljevanja malo verjetna. Med drugim maja načrtujejo izstrelitev poslednjega satelita Beidou in s tem dokončanje njihovega globalnega satelitskega navigacijskega sistema.
Video: Neuradni posnetek dogodka
7. Arabci pripravili sondo za Mars
Vesoljska agencija Združenih arabskih emiratov je dokončala sondo za Mars, sporočajo iz vlade Dubaja.
Sonda se imenuje مسبار الأمل oziroma Mars Hope (Marsovsko upanje). Razvoj so naznanili leta 2015, izstrelili pa jo bodo letos poleti. Zamud ni bilo, kar je v vesoljskem sektorju neobičajno, še toliko bolj pa zato, ker gre za prvi arabski marsovski projekt sploh.
Mars bo dosegla prihodnje leto, ko bodo Združeni arabski emirati praznovali 50. obletnico obstoja.
V sporočilu za javnost so posebej poudarili, da je v 150-članski ekipi za sondo 34 odstotkov žensk, kar je "največ na svetu za takšen projekt".
"Naša država je postala svetovno znana zaradi prelomnih dosežkov, ki so se vpisali v zgodovino. Svet bomo obdarili z bogastvom znanja o vesolju. Sonda Upanje nosi upanje in ambicije Emiratov, želje arabskega in islamskega ljudstva po boljšem jutri. Svetu želimo poslati sporočilu miru in upanja ter naslikati slavno prihodnost, v kateri si bodo narodi medsebojno delili znanje in veščine," je ob tem izjavil šejk Hamdan bin Mohamed bin Rašid Al Maktum.
Združeni arabski emirati so zagnali majhen, a ambiciozen vesoljski program. Leta 2014 so v ta namen ustanovili Vesoljsko agencijo ZAE, raziskovalni institut Vesoljski center Mohameda bin Rašida in vanj vložili dobrih pet milijard evrov. Leta 2017 so oznanili dolgoročen načrt, po katerem bodo v roku nekaj desetletij poslali Arabca na Mars, dolgoročno pa tam ustvarili kar arabsko kolonijo. Več na povezavi desno.
8. Širjenje vesolja morda ni enakomerno
Ena temeljnih predpostavk sodobne kozmologije veli, da je vesolje gladko, če ga le pogledamo dovolj od daleč.
Natančneje, to je kozmološko načelo, ki pravi, da je vesolje homogeno in izotropno na velikih skalah.
Redno se uporablja prispodoba, da je vesolje kot kolač z rozinami. Ko testo vzhaja in se peče, se enakomerno širi, rozine pa premikajo, vendar ohranjajo medsebojna razmerja, testo pa je povsod nekako podobne strukture.
Sodeč po novi kozmološki raziskavi predpostavka o izotropnosti ni tako trdna, kot se zdi. Avtorji mednarodne raziskave so naračunali, da se deli vesolja širijo hitreje, drugi počasneje.
Kako so prišli do tega zaključka? S pomočjo vesoljskih teleskopov Chandra, XMM-Newton in ACSA so nabrali podatke o 842 jatah galaksij.
Jate galaksij spadajo med največje strukture vesolja. So združbe tisočev in desettisočev galaksij, povezanih s težnostjo. Med njimi se pne ioniziran vroč plin, ki žari v rentgenski svetlobi.
Od temperature do svetlosti in širjenja
Znanstveniki so se poigrali z enačbami, ki vsebujejo svetlost jate, temperaturo in hitrost širjenja vesolja. Znanost je doslej prišla do pravil o medsebojnih razmerjih teh lastnosti. Če torej nekaj lastnosti objekta poznaš, lahko sklepaš tudi vrednosti – ali vsaj razpon vrednosti – drugih neznank.
Temperatura vročega plina v jati je tesno povezana z absolutnim izsevom v rentgenski svetlobi, je na blogu pojasnil eden izmed avtorjev raziskave. Višja je temperatura, več rentgenske svetlobe jata odda. Ko enkrat poznaš prvo, lahko oceniš količino drugega. In kar je pri tej metodi še posebej pomembno: neodvisna je od drugih kozmoloških faktorjev, vključno s širjenjem vesolja. To je bil prvi način, kako so prišli do absolutne svetlosti jat.
Raziskovalna skupina se je zatem računov svetlosti jat lotila po drugi poti, z metodo, ki je odvisna od dodatnih kozmoloških dejavnikov. Po premetavanju enačb so prišli do ocene hitrosti širjenja vesolja za skorajda celo nebo.
Našli so cele zaplate neba, kjer se jate oddaljujejo nekoliko počasneje, in druga področja z nenavadnim pospeškom.
To ni prva raziskava, ki je zanetila plamenček dvoma v domnevo o izotropičnem vesolju. Nekatere prejšnje se s tokratno prekrivajo v področju neba, kjer je širjenje počasnejše, izpostavljajo avtorji.
Omejitve in možne napake
Poudarjajo tudi, da z raziskavo niso niti približno odpravili kozmološkega načela, le našli mesto, kjer je temelj stavbe morda malce majav.
Poleg tega bi lahko omenjeni učinek povzročali drugi, nekozmološki faktorji. Jate galaksij bi se lahko lokalno drugače premikale zaradi medsebojnega privlaka. Vendar avtorji ocenjujejo, da je ta učinek lahko opazen na oddaljenosti samo do 5 milijard svetlobnih let.
Druga alternativna razlaga pravi, da je temna energija lahko lokalno drugačna.
Temna energija je nekaj, kar pospešuje širjenje vesolja. Če se ta nekaj res na različnih koncih vesolja obnaša drugače, bi to bilo zelo pomembno za razumevanje obstoja.
Morda pa so raziskavo slabo zastavili ali kaj napačno naračunali. Znanost jo bo vrgla v mlin in v prihodnosti lahko pričakujemo nova spoznanja.
Video: Chandrin pojasnilnik
9. Nebo razsvetlila rožnata superluna
Nebo je ponoči razsvetlila rožnata superluna, piše MMC. Rožnata zato, ker gre za prvo spomladansko polno luno, superluna pa, ker je bila bližje Zemlji kot običajno, zato je bila videti večja in svetlejša. Galerija fotografij je na voljo na zgornji povezavi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje