Kremelj predvideva nadaljnje krčenej časovnih pasov, kar naj bi pripomoglo k obvladovanju širnega ruskega ozemlja. Foto: EPA
Kremelj predvideva nadaljnje krčenej časovnih pasov, kar naj bi pripomoglo k obvladovanju širnega ruskega ozemlja. Foto: EPA

Največja država na svetu se je "skrčila" s prejšnjih 11 na devet pasov. Reformo časovnih pasov, ki je v Rusiji zbudila veliko zanimanja in razprav v javnosti, je novembra lani predlagal ruski predsednik Dmitrij Medvedjev v želji, da bi "vdahnila življenje v gospodarske aktivnosti". Medvedjev je prepričan, da bo država, razdeljena na manj časovnih pasov po vzoru ZDA in Kitajske, učinkovitejša.

Svojemu pasu sta se odpovedali Čukotka in Kamčatka, ki bosta od zdaj osem in ne več devet ur pred Moskvo. Znamenita rudarska kemerovska regija v Sibiriji se je pridružila sosednjemu krasnojarskemu pasu. Pretežni del evropske Rusije se je s prehodom samarske regije in udmurtijske regije na moskovski čas poenotil v en pas, je za Radio Slovenija poročal moskovski dopisnik Andrej Stopar.

Reforma še ni končana, končni cilj je Rusija, razdeljena na šest časovnih pasov, predtem pa je na vrsti analiza vplivov teh sprememb.

Nekateri poslanci ruske dume menijo, da je Rusija letos zadnjič premikala kazalce na letni čas, saj se jim premikanje kazalcev na letni oz. zimski čas ne zdi posebej smiselna, ker naj ne bi bilo prepričljivih znanstvenih dokazov o koristnosti tega početja, je še poročal Stopar.