Raziskovalci lahko na devet let natančno določijo starost človeka le na podlagi analize kaplice krvi. Foto: EPA
Raziskovalci lahko na devet let natančno določijo starost človeka le na podlagi analize kaplice krvi. Foto: EPA

Starost človeka se po omenjeni metodi ugotavlja na podlagi lastnosti imunskih celic, poimenovanih T-celice. Njihova naloga je odkrivati "vsiljivce", kot so bakterije, virusi, paraziti in tumorji. Ko T-celice prepoznajo vsiljivce, se ustvarijo majhne okrogle molekule DNK. In prav število molekul DNK se s starostjo zmanjšuje.

Starost lahko določijo na devet let natančno
Raziskovalci so pokazali, da lahko ta biološki pojav uporabijo za precej točno in zanesljivo ocenjevanje starosti človeka. Napaka, ki lahko nastane pri tem, je devet let, kar pomeni, da bi posameznike lahko umestili v generacije, ki so po 20 let narazen.

Odkrivanje starosti in drugih lastnosti človeka (kot sta barva las in oči) na podlagi DNK-podatkov je povsem nova. Za zdaj je mogoče iz teh podatkov ugotoviti le omejeno število lastnosti in metoda univerzitetnega medicinskega centra Erasmus MC v Rotterdamu je za zdaj najnatančnejša.

Manferd Kayser, ki vodi raziskavo, je pojasnil, da se običajna obdelava DNK-ja uporabljala le takrat, ko je identiteta osebe preiskovalcem že znana. Kljub temu se vsak forenzični laboratorij znajde v položaju, ko se vzorec DNK-ja ne ujema z nobenim do takrat znanim. V takšnih primerih bi metode, kot je zgoraj opisana, lahko pomagale najti osumljenca, je sklenil Kayser.