Mačke to subtilno tehniko predenja po navadi uporabljajo pri lastniku, ko hočejo hrano. Predenju takrat dodajo višji zvok, ki že spominja na mijavkanje ali klic na pomoč, kar pri človeku sproži starševski nagon. Tako mačka brez pravega mijavkanja doseže svoj cilj.
Avtorica Karen McComb je idejo za raziskavo dobila kar pri svojem mačku. Testirala je dva tipa predenja - tistega, ki izraža čisto zadovoljstvo, in tistega, ki "moleduje" za hrano ali pozornost. Ko so ljudje poslušali obe vrsti predenja, so celo tisti, ki nimajo nikakršnih izkušenj z mačkami, dejali, da je "predenje moledovanja" bolj vsiljivo in manj prijetno, je povzelaavtorica študije, katere izsledki so objavljeni v reviji Current Biology.
Poleg tega še ugotavlja, da ta posebna zvijača pri predenju deluje le pri mačkah, ki živijo same z gospodarjem. Tiste, ki živijo v družinah, se morajo zateči k povsem običajnemu glasnemu mijavkanju, če želijo, da so njihove želje uslišane.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje