Strokovnjaki so z glasbo poskušali pomagati ljudem, ki jih muči nenehno šumenje v ušesih. Bolezni so se lotili tako, da so izbrali glasbo, ki je bolniku všeč, iz nje izločili tiste zvoke, ki so šume še povečevali, in mu jo nato redno predvajali eno leto.
Tisti, ki so poslušali tako prirejeno glasbo, so kmalu ugotovili, da jim v ušesih ne "zvoni" več tako glasno kot prej, raziskovalci pa so njihove ugotovitve primerjali še s poročili bolnikov iz kontrolne skupine, ki so jim predvajali le "navadno", neprirejeno glasbo.
Tinitus ali šumenje v ušesih je sicer zelo pogosta zdravstvena težave ljudi v bolj razvitih deželah - zvoki, ki jih bolniki opisujejo kot šumenje, brenčanje, žvižganje ali zvenjenje, so pri od enega do treh odstotkih populacije tako moteči, da vplivajo tudi na njihovo kakovost življenja. Tinitus se sicer v zadnjem času precej povečano pojavlja pri mladih, ki glasbo na svojih glasbenih predvajalnikih poslušajo preveč na glas, na kar je v začetku leta opozorila tudi Evropska unija.
Nemški strokovnjaki sicer priznavajo, da vzroka za tinitus še zdaleč niso odkrili, so pa med poskusi ugotovili tudi to, da je t. i. avditorni reženj, torej del možganov, ki "skrbi" za slušno zaznavo, velikokrat poškodovan pri tistih, ki imajo to bolezen.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje