Med porodom si lahko lajšate bolečino tudi s preklinjanjem, če temu verjamete, seveda. Foto: Reuters
Med porodom si lahko lajšate bolečino tudi s preklinjanjem, če temu verjamete, seveda. Foto: Reuters

Ideja o proučevanju pomena preklinjanja in zmanjšanja slabega počutja se je dobesedno rodila v porodni sobi, ko je žena psihologa Richarda Stephensa rojevala in medtem izustila kakšno 'grobo' besedo.

Tako je Richard s kolegi na univerzi Keele University v Veliki Britaniji izvedel nenavaden poizkus. Študenti, med njimi je bilo 38 žensk in 29 moških, so morali namočiti roko v vodo, ki je bila ohlajena na le pet stopinj Celzija. V vodi so morali držati roko tako dolgo, kot so zmogli, medtem pa so morali izrekati ali kletvice ali pa besede, ki so povsem nezaznamovane.

Še pred poskusom so študente prosili, naj na list papirja napišejo pet besed, ki bi jih po vsej verjetnosti izrekli, če bi jih nekdo s kladivom udaril po palcu. Te besede so raziskovalci uporabili kot raziskovalne besede. Kot kontrolne besede pa so uporabili besede, ki bi jih udeleženci uporabili za opis mize. "Besede, ki so za nekoga predrzne in škandalozne, so za drugega nekaj povsem normalnega in jih tudi vsakodnevno uporablja," je dejal Stephens.

Izsledki raziskave so pokazali, da so tisti študenti, ki so vpili "s**t", "f**k", "c***t" ali "b***h", držali roko v vodi dalj časa. Še več. Tisti, ki so preklinjali so tudi manj občutili bolečino. Zanimive razlike so bile tudi med spoloma. Sicer so tako moški kot ženske, ki so v eksperimentu preklinjali, dolgo zdržali v mrzli vodi, kljub temu pa so ženske bolje tolerirale bolečino.

Kot poudarja Stephens, je treba narediti še podrobnejše raziskave o povezavi med preklinjanjem in učinkom na razpoloženje.