Podobe, ki jih snemata TanDem-x in TerraSar-X, bodo podlaga za izdelavo najpodrobnejšega 3D-zemljevida površine Zemlje. Njuna bližina omogoča,"opazovanje" enakega koščka tal ob istem času, a pod nekoliko drugačnim kotom. Slike z obeh sateliltov so pridobili na podlagi uporabe novega, interferometričnega načina, kar pomeni, da se eden izmed satelitov obnaša kot oddajnik oziroma sprejemnik, drugi pa kot drugi sprejemnik.
Satelita bosta prišla še bližje drug drugemu
Nemška vesoljska agencija je sporočila, da so to prve podobe takšne vrste. Satelita bosta zdaj nadaljevala svojo nalogo. Na manj kot dva metra natančno bosta določila nadmorsko višino Zemljinega površja, pridobljeni podatki pa bodo v pomoč številnim službam, od tistih, ki se ukvarjajo z letalsko navigacijo, do tistih, ki skrbijo za poplavno varnost.
Satelit TerraSar-X so v vesolje poslalil leta 2007, TanDem-X se mu je postopoma približeval od junija letos, zadnje približevanje pa so opravili pred enim tednom. V naslednjih mesecih bodo satelita potisnili še bolj skupaj, da bo razdalja med njima le še 200 metrov, nato pa bosta pošiljala podatke za ustvarjanje globalnega digitalnega modela dvigovanja površja.
Projekt obeh satelitov je javno-zasebno partnerstvo. Nemška vesoljska agencija ima v lasti programsko opremo, Infoterra GmbH pa ima pravice za prodajo posnetkov. Napravi upravlja vesoljska agencija v vesoljskem središču v Oberpfaffenhofnu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje