"Izkopavanje piramid so sanje vsakega arheologa," svojega navdušenja ne more skriti glavna raziskovalka tega projekta, ki bo predstavljen tudi v dokumentarnem filmu. Foto: EPA

Raziskovanje je spodbudila in financirala britanska televizija BBC, ki bo o tem predvajala tudi dokumentarec, vodila pa ga je znanstvenica in egiptologinja iz Univerze v Alabami Sarah Parcak. "Zelo intenizivno smo se s proučevanjem satelitskih posnetkov ukvarjali več kot leto dni. Zelo me je presenetila obsežnost najdb," je povedala.

Oblike opečnih zgradb so dobro vidne
Sateliti, ki so posneli infrardeče fotografije, so krožili 700 kilometrov nad Zemljo, z nihovo pomočjo pa so prepoznali različne materiale in oblike, ki se skrivajo pod površjem. Stari Egipčani so gradili objekte iz blatnih opek, ki so veliko gostejše od preostalega materiala pod površjem, zato so jih tako tudi lahko razpoznali.

Po besedah raziskovalke Parackove so najdbe dokaz, kako pogosto podcenjujemo razsežnosti naselbin in arhitekturnih dosežkov starih civilizacij, hkrati pa je prepričana, da se pod današanjimi novimi naselji in obdelovalnimi površinami skriva še več ostankov starih časov.

Satelite bodo uporabljale tudi oblasti
Začeli so tudi že izkopavati, kar pritrjujejo lokacijam, najdenim na posnetkih. Tako so v mastu Tanis odkopali 3.000 let staro hišo. "To je dalo tehnologiji novo težo," pravi Parackova. Egipčanske oblasti nameravajo satelite uporabiti tudi v prihodnje, z njimi pa želijo v prihodnosti zavarovati antične ostaline in nadzirati plenjenje na novo odkritih grobnic.