Raziskovalci z univerze v Sao Paulu so ugotovili, da bi se stebla in listi ananasa, olupki banane in agave ter lupine kokosa ter nekaterih drugih sadežev v prihodnosti lahko uporabljali kot nov vir plastike, ki bi bila v primerjavi s plastiko, pridelano iz nafte, lažja in močnejša, hkrati pa tudi biološko razgradljiva, piše green.blorge.
Tudi iz Malezije so že lani prišle informacije, da so uspeli narediti plastiko na sadni osnovi, katere proizvodnja je 10 odstotkov cenejša od klasične in iz katere je mogoče narediti biološko razgradljivo embalažo.
Močna, vzdržljiva in lahka
Omenjene rastline imajo namreč nanocelulozna vlakna, ki se po moči lahko kosajo s kevlarjem in so povsem obnovljiva. "Njihove lastnosti so neverjetne. So do 30 odstotkov lažja, a od tri do štirikrat močnejša," je o vlaknih v primerjavi s plastiko iz nafte povedal raziskovalec Alcides Leão. Poleg tega so bolj odporna tudi proti toploti, vodi in razlitemu bencinu.
Z njihovo uporabo bi bilo mogoče doseči manjšo težo avtomobilov, boljšo porabo goriva v hibridnih in klasičnih avtomobilih ter boljše razdalje pri električnih avtomobilih. »Sadno« plastiko bi se lahko, na primer, uporabilo v armaturnih ploščah in odbijačih.
Bo zanimiva za trg?
Na trg bi lahko prišla že v dveh letih, v prihodnosti pa bi lahko v avtomobilih nadomestila tudi aluminij in jeklo. Največji vprašanji v tem trenutku pa sta, kakšen je sploh mogoč obseg proizvodnje tovrstne plastike in posledično kakšni bodo končni stroški njene proizvodnje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje