Škorpijoni ob piku sprostijo močan strup, mešanico strupenih peptidov, ki takoj ohromijo njihov plen. Foto:
Škorpijoni ob piku sprostijo močan strup, mešanico strupenih peptidov, ki takoj ohromijo njihov plen. Foto:

Raziskovalec na univerzi v Tel Avivu Michael Gurevitz je izoliral gensklo zaporedje nevrotoksinov v škorpijonovem strupu in razvil metodo, s katero se izdela strupe, pa tudi omeji njihov učinek na določene koristne insekte ali sesalce, npr. čebele in ljudi.

"Pred dvema desetletjema sem spoznal, da je škorpijonov strup rudnik zlata za morebitna insekticidna in terapevtska sredstva. Ob tem sem se začel spraševati, kako jih uporabiti kot ekološko varna sredstva v boju proti insektom na kmetijskih površinah ali v medicini," je dejal Gurevitz.

Škorpijonov strup mora biti modificiran, da lahko prodre v krvni obtok nadležnih žuželk. Zato je pomembno še naprej raziskovati strupe in način, kako vplivajo na živčni sistem žuželk. Šele takrat bo po besedah Gurevitza strupe mogoče uporabiti tako, da bodo prizadeli želene žuželke. Jih uporabljati kot naravne, ekološke pesticide, ki bodo škodljivi le določenim žuželk, okolju in ljudem pa ne.

Kmetijska industrija že uporablja predvsem piretroide, ki prav tako prodrejo v žuželke in napadejo njihovi živčni sistem, kar vodi v paralizo in smrt. Njihova glavna pomanjkljivost pa je, da predstavljajo nevarnost za okolje, živali in ljudi.

"Zakaj ne bi izkoristili močne naravne spojine, ki so jih strupene živali razvile v miljonih let evolucije," se sprašuje Gurevitz.