Trisat je majhen satelit z maso 4,4 kilograma, z zmerno sposobnostjo oddaljenega opazovanja Zemlje na osnovi multispektralnega zajema slik v kratkovalovnem infrardečem spektru. Satelit bo v uporabi najmanj dve leti v nočno-dnevni sončno sinhroni orbiti na višini 500 kilometrov. Zagotoviti pa želijo, da bi deloval vsaj šest let.
Nanosatelit sestavljajo multispektralna fotokamera, ki snema v 20 spektralnih pasovih kratkovalovnega infrardečega spektra z ločljivostjo 100 metrov. Satelit sestavljajo še dva dvosmerna komunikacijska modula in električni napajalni sistem. Na krovu je tudi računalnik, ki uporablja slovenski procesor PicoSky, odporen proti napakam, piše na spletni strani izobraževalne vesoljske misije mariborske univerze Trisat. Namen misije je sodelovanje med študenti in slovensko vesoljsko industrijo.
Satelit Nemo HD pa so razvili v Centru odličnosti Vesolje-SI, ki je bil v 85 odstotkih financiran iz sredstev Evropske unije, v 15 pa iz slovenskega proračuna. Mikrosatelit z maso 65 kilogramov bo z višine 600 kilometrov dosegel prostorsko ločljivost 2,8 metra pankromatsko in 5,8 metra multispektralno.
V kombinaciji z obstoječimi podatki evropskega programa Copernicus bodo lahko podatke, pridobljene s slovenskima satelitoma, uporabili za razvoj rešitev na različnih področjih.
V kmetijstvu bi lahko denimo satelitsko spremljali stanje in razvoj poljščin, podatki pa bi omogočili tudi prostorsko in časovno spremljanje učinkov namakanja in gnojenja. Na področju gozdarstva bi medtem lahko analizirali stanje po ujmah.
Pri naravnih nesrečah bi bilo olajšano spremljanje njihovih posledic, Nemo HD pa bo med preletom prizadetih območij omogočilo opazovanje brez časovnega zamika, kar je pomembno pri podpori akcij za zaščito in reševanje.
Izstrelitev prvi polovici 2019
Izstrelitev prvih dveh slovenskih satelitov bo mogoča v prvi polovici leta 2019, ko je predvidena izstrelitev rakete Vega podjetja Arianespace. Evropska vesoljska agencije (ESA) je že potrdila, da sta oba primerna za izstrelitev. Pred tem bo treba za Trisat pridobiti odločbo o dodelitvi radijskih frekvenc pri Mednarodni komunikacijski zvezi (ITU), za Nemo HD pa dodatna finančna sredstva. V Sloveniji bo treba ustanoviti tudi register vesoljskih plovil, so še zapisali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje