Raziskovalci so primerjali obraze na 4.800 fotografijah slepih in slabovidnih športnikov, ki so jih posneli na paraolimpijskih igrah leta 2004. Analiza je pokazala, da so tudi slepi športniki izkazovali svoja čustva na enak način, kot je to na splošno sprejeto v družbenem okolju.
Predstavili so primer atletov, ki so v finalu proti nasprotniku izgubili boj in osvojili srebrno medaljo. Ti so na prireditvah kazali t. i. družbeni nasmeh, ki ga oblikujemo le z ustnicami, medtem ko so se zmagovalci smejali tako, da so se jim iskrile oči.
"Poraženci so privzdignili le kotičke ustnic in na ta način obvladali svoj obraz," pojasnjuje David Matsumoto, psiholog z univerze v San Franciscu.
Ena izmed razlag, zakaj čustva na obrazu izražamo na točno določene načine je ta, da naj bi se ljudje izkazovanja čustev na obrazu naučili s socializacijo, a raziskovalci zdaj poudarjajo, da to verjetno le ni tako. Posamezniki, ki so slepi od rojstva, se namreč tega ne bi mogli naučiti od okolice.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje