Pogled na sončni zahod bo danes najbolj zazrt v daljavo. Foto: EPA
Pogled na sončni zahod bo danes najbolj zazrt v daljavo. Foto: EPA

Odsončje ali afelij pomeni v astronomiji skrajno točko Zemlje na tirnici okrog Sonca, kjer je Zemlja najbolj oddaljena od Sonca in se mu začne spet približevati. To točko Zemlja doseže vsako leto 3. ali 4. julija.

Tirnica Zemlje okoli Sonca ima obliko elipse, njegov obseg je 939.200.000 kilometrov. Na tiru se pojavlja več značilnih točk - afelij je torej najbolj oddaljena točka od Sonca, perihelij ali prisončje, ki nastopi pol leta za odsončjem, pa je točka, ki je Soncu najbilžja.

Sonce se namreč nahaja na apsidnici, veliki osi elipse, ki povezuje afelij in perihelij, a ne na njeni sredini, zato sta ti dve skrajni točki tudi mogoči. Apsidnica v dolžino meri 299 milijonov kilometrov.

Ko je Zemlja najdlje od Sonca, je od njega oddaljena 152 milijonov kilometrov, ko mu je najbliže, pa ju loči "le" 147 milijonov kilometrov. Oddaljenost od Sonca vpliva tudi na hitrost kroženja Zemlje. Danes se Zemlja giblje najpočasneje, in sicer s hitrostjo 29,291 km/s, ko bo v periheliju, pa bo hitrost kroženja največja in bo znašala 30,287 km/s.

A. S.