Vinu v vrču iz Džebel Adde naj bi bila primešana borova smola in rožmarin. Foto: ScienceNews
Vinu v vrču iz Džebel Adde naj bi bila primešana borova smola in rožmarin. Foto: ScienceNews

Pisnih virov, ki kažejo na to, sicer ne manjka. Ohranjen skupek papirusov, ki datirajo v čas okoli 1850 pr. n. št., prinaša številne recepte za tovrstne napitke, ki naj bi blažili najrazličnejše težave in bolezni. Kot pojasnjuje soavtor študije Patrick McGovern z Univerze v Pensilvaniji, pa doslej znanstvenikom še ni uspelo najti materialnih ostankov takih pijač.

McGovern je s sodelavci analiziral dva egiptovska vrča za vino. Prvi je pripadal enemu izmed prvih faraonov, saj naj bi datiral v obdobje okoli 3150 pr. n. št., našli pa so ga v grobnici v Abidosu v Gornjem Egiptu. Drugi vrč je novejšega nastanka, izdelali naj bi ga med četrtim in šestim stoletjem n. št., najden pa je bil v Džebel Adi na jugu Egipta.

Znanstveniki so napravili kemično analizo ostankov snovi, ki so se držale vrča. Med drugim so ugotovili, da ta vsebuje tartarno kislino, kar kaže na to, da je v vrčih v resnici nekoč bilo vino. Prav tako so s pomočjo analiz prišli do domnev, katere začimbe so bile vinu dodane: prvi vrč naj bi vseboval koriander, meto, žajbelj in borovo smolo, drugi pa borovo smolo in rožmarin.

E. S.