Koch je uporabljal še klasični mikroskop. Foto: Deutsche Welle
Koch je uporabljal še klasični mikroskop. Foto: Deutsche Welle

Prav Koch je tisti, ki se mu lahko zahvalimo za odkritje povezave med bakterijami in prenašanjem bolezni, njegove teorije s področja higiene in epidemij pa so prispevale k podaljšanju življenjske dobe in zmanjšanju pojavnosti nekaterih bolezni širom po svetu.

Koch je med letoma 1870 in 1871 deloval kot kirurg v francosko-pruski vojni. Ko se je vrnil z bojišča, se je kot zdravnik zaposlil v tedaj še nemškem Poznanju, kjer je začel raziskovati bakterije - najmanjše patogene, ki so še lahko vidne z običajnim mikroskopom. Elektronskih svet tedaj še ni poznal.

Leta 1905 prejel Nobelovo nagrado
Koch je odkril bakterijo antraksa in je bil prvi, ki je ugotovil, kako se prenaša. Svoja odkritja je objavil leta 1876, zatem pa so ga poklicali v Berlin, kjer je začel delati za Kraljevi zdravstveni urad. Prav tu mu je uspelo izolirati bakterijo, ki povzroča tuberkulozo. Kot prvi znanstvenik, ki je prepoznal mikroorganizem, ki povzroča bolezen, je za svoje delo leta 1905 prejel Nobelovo nagrado za fiziologijo ali medicino.

Deloval tudi v tropskih krajih
Njegova odkritja so v medicini povzročila pravo revolucijo. Sam je nato posvetil precej časa potovanjem po drugih celinah: v Indiji in Egiptu je odkril bakterijo, ki povzroča kolero, v Rodeziji (današnjem Zimbabveju) je raziskoval živinsko kugo, v Italiji, vzhodni Afriki in Indoneziji pa malarijo. Tako se je vpisal tudi med utemeljitelje sodobne tropske medicine in mikrobiologije. Njegove metode so deloma v rabi še danes.