Posmrtni ostanki pripadajo najstniku, ki je umrl pred 3.550 leti, pokopan pa je bil s precej posebno jantarjevo ogrlico. Dečka z jantarjevo ogrlico, kot so ga poimenovali, so našli leta 2005 približno pet kilometrov jugovzhodno od Stonehengea v neposredni bližini pogrebnega nasipa iz bronaste dobe. Kraj njegovega pokopa in ogrlica, s katero je bil pokopan, nakazujeta, da je imel v času svojega življenja pomemben položaj.
Analizirali so zobno sklenino
Zobna sklenina se oblikuje v otrokovih zgodnjih letih, kar pomeni, da shranjuje podatke o okolju, v katerem je posameznik živel. Sklenina, ki so jo analizirali strokovnjaki pod vodstvom Jane Evans, vodje arheološke znanosti pri Britanskih geoloških raziskavah, je vsebovala kisik in stroncij, je poročal BBC.
Elementa obstajata v različnih oblikah in izotopih, prav ti pa strokovnjakom povedo izjemno veliko o življenju osebe. Večina kisika v zobeh in kosteh je posledica pitja vode. V toplejšem okolju pitna voda vsebuje večji delež težkega kiskika (O18) v primerjavi z lahkim kisikom (O16) kot na hladnejših območjih. Primerjava kisikovih izotopov v zobeh in pitne vode na različnih območjih je zato dober način za pridobivanje podatkov o podnebju, v katerem je rasel posameznik.
Pri analizi pomaga tudi stroncij, ki ga v majhnih količinah vsebuje večina kamnin. Delež stroncijevih izotopov 87 in 86 je odvisen od lokalne geološke sestave in je prav tako razviden iz posameznikovih zob. Z združitvijo obeh metod lahko znanstveniki s precejšnjo gotovostjo določijo območje, na katerem je odraščal preučevan človek.
Lokostrelec iz Amesburyja odrasel v Nemčiji
Pred nekaj leti so analizirali tudi posmrtne ostanke iz drugega groba, ki so znani pod imenom Lokostrelec iz Amesburyja. Našli so ga približno pet kilometrov od Stonehengea, na območju, kjer je bilo v bakreni ali zgodnji bronasti dobi pokopališče. Poleg človeških ostankov so našli še nekatere najbolj zgodne zlate in bakrene predmete v Britaniji. Lokostrelec je živel pred 4.300 leti in je v te kraje prišel v času, ko je bila metalurgija na območju Britanije že uveljavljena. Bil je obdelovalec kovin, to dejavnost pa so obvladali le nekateri.
Z analizo so ugotovili, da je človek odraščal v hladnejšem podnebju, kot je britansko. Najverjetneje je živel ob pobočjih alpskih gora v Nemčiji. Dva tako različna izvora ljudi kažeta na to, da so v Stonehenge prihajali ljudje iz vse Evrope. Začetek bronaste dobe je bil čas velike mobilnosti v Evropi. V obdobju dveh stoletji so ljudje, ideje in predmeti potovali izjemno hitro, je dejal Andrew Fitzpatrick iz Wessex Archaeology.
V času, ko je živel Deček z jantarjevo ogrlico, pa novi izumi v Britanijo niso več prihajali, zato je treba najti druge vzroke za dolga potovanje ljudi, kot je bil najdeni deček. Fitzpatrick si dovoli celo nekoliko ugibanja: "Mogoče so potovali v skupinah družin, mogoče so prišli obiskat Stonehenge, ker je bil zelo znano in pomembno mesto, tako kot danes. A prav lahko se zgodi, da odgovora ne bomo vedeli nikoli."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje